Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (UGGLOR)".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TOPI RUOTSALAINEN, "MEETING".
TOPI RUOTSALAINEN, "MEETING".
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BERTEL GARDBERG, stenskulptur, signerad BRG -87.
Klubbat pris
5 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
4 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MARI SUNNA, "HOOKED".
MARI SUNNA, "HOOKED".
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MATTI KUJASALO, UTAN TITEL.
MATTI KUJASALO, UTAN TITEL.
Klubbat pris
4 205 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
KAJ FRANCK, Vaser, 4 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
3 252 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HARRI KOSONEN, "ENSAM II".
HARRI KOSONEN, "ENSAM II".
Klubbat pris
1 809 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUKKA TEITTINEN, "PÅ LAND, HAV OCH I LUFTEN I".
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
Klubbat pris
1 259 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, Karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HELENA TYNELL,  flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fotpall "Barcelona", Knoll 1965.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GOLVLAMPOR, 2 st, modell G-076, för Bergboms 1960/1970-tal.
Klubbat pris
1 551 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ASTA CAPLAN, "RUMMET HADE DOFTEN AV SOLEN".
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, stolar, 5 st, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GIO PONTI, vas, "a canne", Venini Murano 1950-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
Klubbat pris
1 202 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TUOMO SAALI, "MELANKOLI".
TUOMO SAALI, "MELANKOLI".
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, golvlampa, Metallimestarit 1970-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA model A 330 Valaistustyö/Valaisinpaja.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, tallrik, fajans, signerad BRYK.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bordslampa, modell 100, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 556, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, olja på duk, signerad och daterad 2011.
Klubbat pris
590 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK