Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
Återrop
Utropspris
800 - 1 200 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
Klubbat pris 
10 801 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik, signerad DF.
Klubbat pris 
560 EUR
Utropspris
500 EUR
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
661 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ELIS KAUPPI, HALSSMYCKE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1973.
ELIS KAUPPI, HALSSMYCKE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1973.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
EMANUEL RÖHSS, "EXTERIOR, DAWN, GLENDOVER AVE, TAKE I".
EMANUEL RÖHSS, "EXTERIOR, DAWN, GLENDOVER AVE, TAKE I".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ERIK ENROTH, ARBETARE.
ERIK ENROTH, ARBETARE.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
ERIK ENROTH, MIDDAG.
ERIK ENROTH, MIDDAG.
Klubbat pris 
3 122 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 020 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
500 EUR
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo.  330x230 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo. 330x230 cm.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
Återrop
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GÖRAN HONGELL, skål, signerad G. Hongell, Karhula 1941.
GÖRAN HONGELL, skål, signerad G. Hongell, Karhula 1941.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, TRÄ.
H.AHTELA, TRÄ.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
2 611 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
310 EUR
Utropspris
400 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 EUR
HELMI KUUSI, "GULA KAPPAN".
HELMI KUUSI, "GULA KAPPAN".
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
JUHA SOISALO, "MYÖHÄISNÄYTÖS".
JUHA SOISALO, "MYÖHÄISNÄYTÖS".
Klubbat pris 
240 EUR
Utropspris
500 EUR
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
Klubbat pris 
281 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
Klubbat pris 
1 305 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
Klubbat pris 
1 230 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
JUHANI LINNOVAARA, FJÄLLLANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, FJÄLLLANDSKAP.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
JUSSI PEIPPO, matbord, "Tectonia" Asko, 1960-tal.
JUSSI PEIPPO, matbord, "Tectonia" Asko, 1960-tal.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
KAARINA TARKKA, STEGET.
KAARINA TARKKA, STEGET.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
6 500 - 7 500 EUR
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
Klubbat pris 
565 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
KALEVALA KORU, JUBILEUMS COLLIER, 150 år, silver, 1985.
KALEVALA KORU, JUBILEUMS COLLIER, 150 år, silver, 1985.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 811 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
1 678 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
LAILA KARTTUNEN, rya, daterad 1931. Ca 203x112 cm.
LAILA KARTTUNEN, rya, daterad 1931. Ca 203x112 cm.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
Klubbat pris 
2 103 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR