IMPI SOTAVALTA, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal.
"Iltalaulu" (Aftonsången). Brunmelerad yllematta på linnevarp. Storlek 392x298 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis omfattande fläckar.