Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
EERO HIIRONEN, "CENTER".
EERO HIIRONEN, "CENTER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
Klubbat pris 
2 522 EUR
Utropspris
2 600 - 2 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
MARINO MARINI, RYTTARE.
MARINO MARINI, RYTTARE.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
EINARI WEHMAS, "STADSBILD".
EINARI WEHMAS, "STADSBILD".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
Klubbat pris 
2 850 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 860 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, SOFFBORD. Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, SOFFBORD. Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR.  Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR. Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
Klubbat pris 
3 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva 1988, Iittala.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva 1988, Iittala.
Klubbat pris 
3 250 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
Klubbat pris 
3 405 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
Klubbat pris 
3 545 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "ILKKA OCH ANNIKA".
JUHANA BLOMSTEDT, "ILKKA OCH ANNIKA".
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANITRA LUCANDER, VY.
ANITRA LUCANDER, VY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LEO LINDSTEN, MODELL.
LEO LINDSTEN, MODELL.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR,  Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR, Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
SAM VANNI, "HJUL".
SAM VANNI, "HJUL".
Klubbat pris 
4 401 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
4 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

13. Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1939, nr 188.
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
300 000
 
SEK
ditt bud
290 000
 
SEK
ditt bud
280 000
 
SEK
ditt bud
270 000
 
SEK
ditt bud
260 000
 
SEK
ditt bud
250 000
 
SEK
ditt bud
240 000
 
SEK
ditt bud
230 000
 
SEK
ditt bud
220 000
 
SEK
ditt bud
210 000
 
SEK
ditt bud
200 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
300 000 SEK