Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
JUHANI HARRI, KOMPOSITION.
JUHANI HARRI, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PER STENIUS, KOMPOSITION.
PER STENIUS, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
EINAR LYNGE-AHLBERG, KOMPOSITION.
EINAR LYNGE-AHLBERG, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAULI VUORISALO, BRESSON'S BLOMMOR II.
PAULI VUORISALO, BRESSON'S BLOMMOR II.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
Återrop
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
630 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSTION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSTION.
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKSKÅL, signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, KERAMIKSKÅL, signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
EERO HIIRONEN, "CENTER".
EERO HIIRONEN, "CENTER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

539. Kristian Nilsson, collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter och odlade pärlor, Stockholm 1982.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK