Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
Klubbat pris 
65 005 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "DALRIPANS DAGBOK".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "DALRIPANS DAGBOK".
Klubbat pris 
23 500 EUR
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
Klubbat pris 
9 700 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
Klubbat pris 
47 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
13 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
Klubbat pris 
7 202 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Klubbat pris 
9 500 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris 
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
6 001 EUR
Utropspris
5 500 - 6 500 EUR
ANITRA LUCANDER, "MUSIK".
ANITRA LUCANDER, "MUSIK".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris 
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR,  Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR, Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
Klubbat pris 
5 920 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
Klubbat pris 
7 005 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
SAM VANNI, "HJUL".
SAM VANNI, "HJUL".
Klubbat pris 
4 401 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
Klubbat pris 
9 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
EERO HIIRONEN, "CENTER".
EERO HIIRONEN, "CENTER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
Klubbat pris 
3 545 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR.  Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR. Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
Klubbat pris 
3 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MARINO MARINI, RYTTARE.
MARINO MARINI, RYTTARE.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
Klubbat pris 
2 850 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
Återrop
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
Klubbat pris 
2 522 EUR
Utropspris
2 600 - 2 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

665. Elsa Thoresen, "Brinnande jord".
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
Budhistorik
320 000
 
SEK
ditt bud
310 000
 
SEK
ditt bud
300 000
 
SEK
ditt bud
290 000
 
SEK
ditt bud
280 000
 
SEK
ditt bud
270 000
 
SEK
ditt bud
260 000
 
SEK
ditt bud
250 000
 
SEK
ditt bud
240 000
 
SEK
ditt bud
230 000
 
SEK
ditt bud
220 000
 
SEK
ditt bud
210 000
 
SEK
ditt bud
200 000
 
SEK
ditt bud
195 000
 
SEK
ditt bud
190 000
 
SEK
ditt bud
185 000
 
SEK
ditt bud
180 000
 
SEK
ditt bud
175 000
 
SEK
ditt bud
170 000
 
SEK
ditt bud
165 000
 
SEK
ditt bud
160 000
 
SEK
ditt bud
155 000
 
SEK
ditt bud
150 000
 
SEK
ditt bud
145 000
 
SEK
ditt bud
140 000
 
SEK
ditt bud
135 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
320 000 SEK