Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
Klubbat pris 
65 005 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris 
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
630 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ANITRA LUCANDER, VY.
ANITRA LUCANDER, VY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
13 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
Klubbat pris 
406 EUR
Utropspris
400 EUR
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, GLASSKULPTUR Såpbubbla. Notsjö, tidigt 1960-tal.
KAJ FRANCK, GLASSKULPTUR Såpbubbla. Notsjö, tidigt 1960-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR. "Panu" Asko.
FÅTÖLJER, ETT PAR. "Panu" Asko.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAUL BOMAN, SOFFBORD. Finland, 1950-tal.
PAUL BOMAN, SOFFBORD. Finland, 1950-tal.
Klubbat pris 
590 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
Klubbat pris 
1 070 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

106. Inger Persson, väggskulptur i form av fågel, stengods, Rörstrand, 1960-70-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
9 500
 
SEK
ditt bud
9 000
 
SEK
ditt bud
8 500
 
SEK
ditt bud
8 000
 
SEK
ditt bud
7 500
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK