Scandinavian Modern

Den skandinaviska formgivningen, med sitt kvalitetsmedvetna fokus, rena linjer och nytänkande formspråk, har inspirerat människor världen över och inrett våra hem i snart ett sekel.

Sprungen ur den tidiga modernismen och funktionalismen blomstrade de nordiska ländernas konstindustri på de internationella världsutställningarna i Paris 1937 och New York 1939. I den svenska paviljongen kom inredningens mjukare former att bli ett kännetecken för svensk design, och begreppet Swedish Modern föddes.

I efterkrigstidens Danmark växte en motsvarande stil fram, Danish Modern. Tidsandan i Sverige liksom i Danmark präglades av en stark vilja att förbättra och försköna samhället, vilket och omfattade möbelformgivning och heminredning. Det traditionella skandinaviska hantverket möter modern formgivning med fokus på form och funktion, utan att tumma på skönhetsvärdena.

I denna teamauktion presenterar Bukowskis ett kurerat utbud av möbler och hantverk som fokuserar på 1940-talets och det tidiga 1950-talets eleganta, trivsamma och kvalitetsmedvetna stil. Låt dig omfamnas av fåtöljernas linjer och lampornas mjuka sken.

80 föremål
Bordslampa, 1930/40-tal.
Bordslampa, 1930/40-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Soffbord.
Soffbord.

Utropspris
20 000 SEK