Skinnklädd fåtölj med pärlspikar dekor, på ben av betsad björk och alm. Lös dyna i sitsen. Sitthöjd 38, bredd 72, höjd 80 cm.
Armlönen något lösa. Smärre Slitage. Smärre Fläckar. Märken/smärre nötskador på skinnet samt på tyget under. Dekorativa sömmar i skinnet har gått upp.