Kaare Klint, fåtöljer, ett par, "Faaborgstolen", Rud Rasmussen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Mahogny med rygg av rotting och sits av ljust skinn. Etikettmärkt Rud. Rasmussen Snedkerier Köbenhavn N Danmark och numrerade. Sitthöjd 45, höjd 74 cm.
Smärre slitage. Krackelyr på skinn.