Halvhornskniv, signerad Erik Tuolja, sameslöjd / duodji, 1900-talets mitt.
Renhorn, masurbjörk, läder och stål. Graverade detaljer. Masurbjörkintarsia i skaftet. Knivbladets längd 10,1 cm. Totallängd inkl slida 24,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.