Ljusstakar för ett ljus vardera, balusterformat skaft på rund fot med svisselerad dekor av stiliserad bladslinga. Höjd 11 cm. Fat med rund form, svisselerad dekor av vågband kring brättet, spegeln med dekor av en flygande svan samt sol och stjärnor. Diameter 21,5 cm.
Visst slitage med märken och repor. Bucklor. Den ena ljusstaken något sned.