Båda med kinesiskt fiskmotiv i botten.
Celadongrön skål, diameter 21 cm.
Den ljusa med oglaserad kant, diameter 16,5 cm, höjd ca 5,5 cm.
Den gröna med repor och små ytskador, en bränningsspricka i botten undertill. Den ljusa med fläckar och krackelyr.