The Art of Entertaining

The Art of Entertaining - Konsten att roa och underhålla handlar om livsglädje och gemenskap - att lägga lite extra tid och omtanke på ett dukat bord, stort som litet. Möjligheterna är otaliga, man kan roa sig med att följa ett färgtema, hålla sig till en särskild konsthistorisk stil eller att blanda mönster.
I alla tider har måltiden och det dukade bordet varit viktigt av olika anledningar. Det självklara är att den skapat gemenskap och närhet till de som samlas men centralt har också varit att imponera på sin gäst och många gånger har det varit avgörande för sammanslagningar och maktspel.
Temat innehåller intressanta föremål av silver, porslin, glas, damast och andra attraktiva objekt som förhöjer ditt hem när du vill skämma bort och underhålla dina gäster.

122 föremål
Bägare, glas, 1700-tal.
Bägare, glas, 1700-tal.

Utropspris
4 000 SEK