Tarcisio Tosin, bordsuppsats, två delar, skulptur på fat, Italien 1900-talets mitt.
Havsnajad på fat, turkos glasyr med detaljer i gult, rött, blått, guld mm. Signerad T. Tosin TERRA IMPORT, fatet stämplat T Tosin Marche Depositato TERRA IMPORT. Total höjd 41 cm, diameter 36 cm.
Fatet med kantlagning och kantnagg, skulpturen med omfattande lagningar, ett finger avslaget, smärre nagg.