EVA CEDERSTRÖM, "ROMEO OCH JULIA".
Sign. 1968. Olja på duk 146 x 101 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Retrospektiv utställning, Amos Anderson konstmuseum, 27.10 - 17.12. 1989.
Biennale der Ostseestaaten: Malerei, Plastik, Grafik. Kunsthalle Rostock, 5.7 - 28.9.1969.
Finlands konstakademis VII treårsutställning, 1968.
Utställningskatalog, Amos Anderson 1989. Illustrerad på sidan 16.