A Modern Selection

Välkommen att utforska temaauktion A modern selection. Auktionen är ett komplement till höstens specialauktion Helsinki Winter Sale i december och presenterar 49 verk av framstående finländska konstnärer. Bland höjdpunkterna eftertraktade verk av bl.a. Eva Cederström, Rafael Wardi och Sam Vanni.

40 föremål
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
Klubbat pris
2 601 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, gouache och tusch, signerad.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 800 EUR
HÅKAN BRUNBERG, olja på papper/palett, signerad.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SAM VANNI, gouache, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
4 405 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Rafael Wardi, olja på duk, signerad och daterad -49.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 000 EUR
Anita Snellman, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Jorma Turtiainen, olja på duk, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Carolus Enckell, blandteknik, monogramsignerad.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
ANITRA LUCANDER, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SOILE YLI-MÄYRY, olja på duk, signerad och daterad 2002.
Klubbat pris
1 525 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Yrjö Saarinen, Sommarvy.
Yrjö Saarinen, Sommarvy.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ARVO SUMMANEN, olja på duk, signerad och daterad -67.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 500 EUR
EVA CEDERSTRÖM, "ROMEO OCH JULIA".
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
4 000 EUR
Kimmo Kaivanto, gouache, signerad och daterad -74.
Klubbat pris
2 402 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
Kristian Krokfors, "Blå trädgård".
Klubbat pris
1 151 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
400 EUR
Anita Snellman, olja på duk, signerad och daterad -66.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 EUR