Decorative Arts from the 1920-40s

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish Grace". Art Déco kan sägas vara en protest mot massproduktion och man ville istället lyfta fram den artistiska förmågan i konsten, designen och inredningen där motiv hämtades från Orienten och det antika Grekland och Rom. Med sin individuella prägel är det lätt att anpassa det till sin egen stil!

52 föremål
VÄGGLAMPOR, ett par, 1940-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, 1930-tal.
BORD, 1930-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, art déco, 1930-tal.
SKÅP, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, art déco, 1930-tal.
SÄNGBORD, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
2 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARBORD, art déco, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 312 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSTÖD, ett par, marmor, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BARSKÅP, Finland 1930-tal.
BARSKÅP, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
700 EUR
SKÅP, ek, 1920-tal.
SKÅP, ek, 1920-tal.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
600 EUR
Byrå, 1930/40-tal.
Byrå, 1930/40-tal.
Klubbat pris
35 EUR
Utropspris
150 EUR
SIDOBORD, trä, produktion Asko 1930-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
200 EUR
RÖKBORD "Siro", Asko 1930-tal.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
200 EUR
SKÅP, Art déco i mahogny.
SKÅP, Art déco i mahogny.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland 1930-tal. Ca 405x285 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 EUR
PARAPLYSTÄLL, 1920/30-tal.
PARAPLYSTÄLL, 1920/30-tal.
Klubbat pris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
Affisch, Dodo, 1920-tals motiv.
Klubbat pris
60 EUR
Utropspris
150 EUR
STOL, björk, 1920-30-tal.
STOL, björk, 1920-30-tal.
Klubbat pris
185 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, art déco, möjligen Böhlmarks, 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
300 EUR
SIDOBORD, tidigt 1900-tal.
SIDOBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPA, Frankrike 1930-tal.
Klubbat pris
100 EUR
Utropspris
200 EUR
YRJÖ ROSOLA, VAS, glas, Karhula/Iittala 1930-tal.
Klubbat pris
230 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
321 EUR
Utropspris
200 EUR
RADIO, AEG Super 421GW, Tyskland 1941-43.
Klubbat pris
264 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, Tyskland.
Klubbat pris
165 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, Art deco, 1930-tal.
TAKLAMPA, Art deco, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASK, malakit och mässing, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK