Väskorna av ringbrynjetyp. Med uddad nedre kant: höjd 18 cm, bredd 16 cm. Stämpel Diana.
Den andra väskan: bredd 22 cm, höjd 14 cm.
Spegel med gravyrdekor, Suomen Kultasepät Oy, Helsingfors, 1943. Diameter 7 cm.
Enstaka delar saknas. Smärre repor. Smärre åldersrelaterat slitage. Den ena väskan med gravering.