Skåp med klaffdörr och två lådor på vardera kortsida. Lackerad yta med intarsia på klaffdörren och svartlackerade ben och underrede. Höjd ca 117 cm, bredd ca 70 cm, djup ca 40 cm. Nyckel finns.
Fläckar. Smärre färgbortfall. Sprickor i lacken. Åldersrelaterat slitage. Repor. Hackmärke.