Ett saltkar stämplat Moskva 1899-1908. Cylindriska, på fyra kulfötter, med dekor i relief av svanar och palmetter. Pärlstav kring mynning och fot. Tre med stjärnslipad glasinsats. Diameter 5,5 cm, höjd 3 cm, vikt 230 gram.
Ett saltkar saknar glasinstats. Lätt slitage.