12 fruktknivar, stålblad, längd 17 cm, Kultakeskus Tavastehus 1938, i originalask med gåvoplakett (av lärarkollegorna 1892-1938).
10 glasunderlägg, diameter 6,5 cm, Åbo 1937.
Servettring, höjd 3 cm, daterad 1915, silverstämplad 830.
Ostknappar, ett par, Helsingfors 1950.
Vikt exkl knivarna 188 g.
Sedvanligt slitage.