Ciselerat och graverat korgmönstrat trompe l'oeil-arbete. Bestående av flaska i matterat glas i en korgimiterande behållare av silver hopspänt av ett snöre från vilket 8 bägare hänger från sina hänklar. Flaskan med glaspropp under ett hopsnört skydd.
Flaskan sitter fast i korgen, stämplad i botten med kyrillisk mästarstämpel PED och kontrollmästarstämpel, silver 84, totalhöjd 22 cm, korgens botten 8,5x8,5 cm.
6 st. supkoppar med samma tillverkare som flaskan, invändigt förgyllda, stämplade kyrilliskt PD, kvadratisk botten, mått 3,5x3,5 cm, höjd exkl. hänkel ca 3 cm.
Två av bägarna något avvikande och av andra mästare, S:t Petersburgs stämpel 1882-1899, mått 3,3,x3,3, höjd 2,8 cm och 3x3 cm, höjd 2,5 cm.
Samtliga stämplade 84 med S:t Petersburgs stadstämpel.
Bägarnas sammanlagda vikt 274 g.
Flaskans hals med omfattande, gammal lagning. Den minsta koppen med graverat monogram. De övriga i gott skick.