Nr. | Föremål | Klubbat pris |
993 | Skulpturer, tre stycken, nefrit samt ett sigill i soapstone, Qingdynastin. | 8 000 SEK |
994 | Hänge samt snusflaska, jade. Qingdynastin. | 85 000 SEK |
995 | Koppar, fyra stycken, ask med lock samt tre miniatyrobjekt, sten. Kina, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
996 | Solfjäder, signerad “Shuping”, troligen Yao Shuping (c. 1882-1924). | 3 500 SEK |
997 | Tuschavklappning, på papper. Kina, 1900-tal. | 4 500 SEK |
998 | Textilfragment, två delar, scroll samt doftdosa, Qingdynastin. | 5 000 SEK |
999 | Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal. | Återrop |
1000 | Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1001 | Picknickkorg, tvådelad med lock, huanghuali. Qingdynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
1002 | Kista, hongmu med mässingsbeslag. Sen Qingdynasti. | 2 200 SEK |
1003 | Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin. | 7 500 SEK |
1004 | Ask med lock, tre stycken, zitan. Qingdynastin, omkring 1900. | 20 000 SEK |
1005 | Askar med lock, två stycken, hardwood samt bricka, hardwood, sen Qingdynasti. | 3 500 SEK |
1006 | Rullmålning, färg och tusch på papper. Efter Qi Baishi (1864-1957). | 32 000 SEK |
1007 | Rullmålning, akvarell och tusch på papper, sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
1008 | Altarbord (Liansanchu), huanghuali. Qingdynastin. | 40 000 SEK |
1009 | Bord, huanghuali, Qingdynastin. | Återrop |
1010 | Bord/Kangzhou, huanghuali, Qingdynastin, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1011 | Altarbord, hardwood. Qingdynastin, 1700-tal. | 44 000 SEK |
1012 | Satsbord, fyra delar, huanghuali. Qingdynastin. | 16 000 SEK |
1013 | Piedestaler, ett par, huanghuali. Qingdynastin. | 75 000 SEK |
1014 | Skåp, ett par, huanghuali. Qingdynastin. | 110 000 SEK |
1015 | Kistor, två stycken, läderklädda, lackerade. Sen Qingdynasti. | 2 200 SEK |
1016 | Kistor, två stycken, läderklädda, lackerade, sen Qingdynasti. | 2 200 SEK |
1017 | Oidentifierad konstnär, akvarell, två stycken, sen Qingdynasti. | 2 000 SEK |
1018 | Målning, efter Ai Qimeng, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 22 000 SEK |
1019 | Tuschavklappningar, en samling. Kina, 1900-tal. (10). | 2 200 SEK |
1020 | Sidentyg, ramad textil, samt två broderade sidenpaneler, Qingdynastin. | 1 800 SEK |
1021 | Rökelsekar, keramik, 1500/1600-tal. | 3 000 SEK |
1022 | Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
1023 | Kakelplatta för golv, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 200 000 SEK |
1024 | Vas, keramik. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
1025 | Vas, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1026 | Vaser/bordslampor, ett par, ge-glasyr, porslin. Qingdynastin. | 3 500 SEK |
1027 | Coasters, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, omkring 1800. | 5 000 SEK |
1028 | Lyktor, ett par, glas och metall. Kina, 1900-talets andra hälft. | 2 400 SEK |
1029 | Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968. | 4 000 SEK |
1030 | Vajradhara, förgylld brons. Tibet, ca 1500-tal. | 160 000 SEK |
1031 | Buddha, förgylld brons. Tibet, 1600-/1700-tal. | 70 000 SEK |
1032 | Klocka, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 26 000 SEK |
1033 | Miniatyrträd, sten, lac burgauté. Qingdynastin, 1700-tal. | 3 500 SEK |
1034 | Skulptur, lergods. Handynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr). | 15 000 SEK |
1035 | Skulptur, förgylld brons. De Sex dynastierna, eller tidigare. | 740 000 SEK |
1036 | Ask med lock, silver. Tangdynastin (618-907). | 70 000 SEK |
1037 | Askar med lock, två stycken, silver. Tangdynastin (618-906). | 170 000 SEK |
1038 | Vas, guld. Kina/Centralasien 1100-1300-tal. | 1 300 000 SEK |
1039 | Blommor till håruppsättning, 15 stycken, guld med inläggningar. Songdynastin (960-1279). | 190 000 SEK |
1040 | Hårnål, guld. Songdynastin (960-1279). | 200 000 SEK |
1041 | Bältespännen, åtta delar, guld. Yuan/tidig Mingdynasti. | 270 000 SEK |
1042 | Hårnål, guld med inlagda turkoser. Song/Mingdynastin. | 48 000 SEK |
1043 | Hårdekoration, guld. Song/Mingdynasti. | 34 000 SEK |
1044 | Örhängen, ett par, guld. Songdynastin (960-1279). | 42 000 SEK |
1045 | Plakett, jade. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
1046 | Hängen, tre delar, jade med inläggningar, Indien, 1800-tal. | 55 000 SEK |
1047 | Pärla, skulpterat glas. Qingdynastin. | 11 000 SEK |
1048 | Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.). | Återrop |
1049 | Skulptur, lergods. Wei/Suidynastin. | 36 000 SEK |
1050 | Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1051 | Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | 3 500 SEK |
1052 | Kopp, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke och period (1723-35). | 120 000 SEK |
1053 | Ask med lock, zitan och jade. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1054 | Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1055 | Ämbetsmanna insignia/hattdetalj i form av påfågelfjädrar i läderklätt etui. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1056 | Schatull med tuschstavar, nio stycken. Sen Qingdynasti. | 3 000 SEK |
1057 | Tedosor i schatull, tenn. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 500 SEK |
1058 | Zhang Zhiwan (1811-1897), målningar, ett par. Qingdynastin. | Återrop |
1059 | Ding, tripod, brons. Song/Mingdynastin. | Återrop |
1060 | Figurin, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti. | 7 500 SEK |
1061 | Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti. | 13 000 SEK |
1062 | Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal. | 30 000 SEK |
1063 | Snusflaska, porslin. Qingdynastin, med sigillmärke i rött. | 15 000 SEK |
1064 | Snusflaskor, fem stycken, sten och porslin. Qingdynastin samt senare. | 20 000 SEK |
1065 | Snusflaska, jade. Kina, 1900-tal. | 6 000 SEK |
1066 | Solfjädersmålningar, tre stycken, akvarell och tusch. Qingdynastin. | Återrop |
1067 | Fat, keramik, Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
1068 | Skål, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908). | 30 000 SEK |
1069 | Fat, skål samt ask med lock, porslin. Sen Qingdynasti. | 12 000 SEK |
1070 | Rökelsekar, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 16 000 SEK |
1071 | Skulpturer, fyra stycken, brons. Mingdynastin och tidigare. | 95 000 SEK |
1072 | Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
1073 | Kanna med trälock, brons. Japan, Edo (1603-1868), signerad. | 4 000 SEK |
1074 | Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 000 SEK |
1075 | Vas, kopparlegering, omkring 1900. | Återrop |
1076 | Vas, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 40 000 SEK |
1077 | Praktfat, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 19 000 SEK |
1078 | Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 000 SEK |
1079 | Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 4 500 SEK |
1080 | Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
1081 | Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
1082 | Praktfat, porslin, Mingdynastin, 1500-tal. | 42 000 SEK |
1083 | Fat, porslin. Mingdynastin, 1500-tal. | 65 000 SEK |
1084 | Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 16 000 SEK |
1085 | Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 7 500 SEK |
1086 | Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 80 000 SEK |
1087 | Praktskål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 50 000 SEK |
1088 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 18 000 SEK |
1089 | Skål, 'klap-mutz', kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
1090 | Fat, fem stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 22 000 SEK |
1091 | Skål, porslin. Transition, 1600-tal. | 70 000 SEK |
1092 | Urna, porslin. Transition, 1600-tal. | 22 000 SEK |