Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
1293. Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.
1293. Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
608. Thure Wallner, Blåvingar på solhatt.
608. Thure Wallner, Blåvingar på solhatt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
158. Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.
158. Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
981. Fat, porslin. Kina, 1600-tal med Chenghuas märke.
981. Fat, porslin. Kina, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
974. Cabaret, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
974. Cabaret, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.
365. Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. Anders Dunderberg, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1795.
366. Anders Dunderberg, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1795.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. Plakett, jade. Qingdynastin, 1700-tal.
1045. Plakett, jade. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
501. Cartier ett par örhängen 18K guld i tre olika färger.
501. Cartier ett par örhängen 18K guld i tre olika färger.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
330. Matta, antik, silke Keshan/Feraghan, ca 195 x  121 cm.
330. Matta, antik, silke Keshan/Feraghan, ca 195 x 121 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
276. Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.
276. Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1137. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1137. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
891. Owe Zerge, Porträtt föreställande Åke Carlsten, sju år.
891. Owe Zerge, Porträtt föreställande Åke Carlsten, sju år.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. Louis Masreliez Hans art, Fris med kentaurer/överstycke.
736. Louis Masreliez Hans art, Fris med kentaurer/överstycke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1043. Hårdekoration, guld. Song/Mingdynasti.
1043. Hårdekoration, guld. Song/Mingdynasti.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.
1279. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. Fickur, av Joseph Martineau (urmakare i London 1744-94).
135. Fickur, av Joseph Martineau (urmakare i London 1744-94).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1312. Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.
1312. Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. Elegant dam med vinglas.
937. Elegant dam med vinglas.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
82. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
82. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
154. Konsol, Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.
154. Konsol, Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
960. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
960. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
966. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin with Daoguang mark.
966. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin with Daoguang mark.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1360. Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912).
1360. Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1328. Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1328. Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1063. Snusflaska, porslin. Qingdynastin, med sigillmärke i rött.
1063. Snusflaska, porslin. Qingdynastin, med sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1286. Vas, porslin. Qingdynastin.
1286. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1108. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1108. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1084. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1084. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke.
1348. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1109. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1109. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1061. Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti.
1061. Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1155. Fat, två stycken, porslin. Tianqi, 1600-tal.
1155. Fat, två stycken, porslin. Tianqi, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
861. Johan Tobias Sergel, Studie av en man.
861. Johan Tobias Sergel, Studie av en man.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
862. Johan Tobias Sergel, Manshuvud.
862. Johan Tobias Sergel, Manshuvud.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1187. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
1187. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1130. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.
1217. Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1196. Hattställ, hardwood. Qingdynastin.
1196. Hattställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
887. Owe Zerge, Gosse i profil.
887. Owe Zerge, Gosse i profil.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. Gustaf Wilhelm Palm, Flanören.
668. Gustaf Wilhelm Palm, Flanören.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
866C. Louis Masreliez, Antik figurscen.
866C. Louis Masreliez, Antik figurscen.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
671. Caleb Althin, Porträtt av Pierre Louis Alexandre (Pettersson).
671. Caleb Althin, Porträtt av Pierre Louis Alexandre (Pettersson).
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
196. Bröllopsskåp, daterat 1798.
196. Bröllopsskåp, daterat 1798.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1071. Skulpturer, fyra stycken, brons. Mingdynastin och tidigare.
1071. Skulpturer, fyra stycken, brons. Mingdynastin och tidigare.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
993. Skulpturer, tre stycken, nefrit samt ett sigill i soapstone, Qingdynastin.
993. Skulpturer, tre stycken, nefrit samt ett sigill i soapstone, Qingdynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?