Bukowskis har glädjen att presentera Important Spring Sale, vårens största liveauktion med en enastående uppställning verk av svenska och internationella mästare från alla tidsperioder och genrer. Höjdpunkter inkluderar konst av Anders Zorn, John Bauer och Francis Newton Souza, en ljuskrona av Carl Edberg och en samling smycken och silverobjekt från W.A. Bolin.
Anders Zorn, Bruno Liljefors och Carl Larsson är representerade med flera verk. Två av huvudverken är Zorns målning "Från Sandhamn" utförd 1906, där man tydligt ser hans mästerliga förmåga att skildra vatten i rörelse, och Carl Larssons verk ”Målargården” från 1915. Inom den svenska klassiska avdelningen ser vi även John Bauers målning "Han vilade icke ett ögonblick förrän han i skymningen nådde fram", en illustration till sagan Vingas krans i den sjätte upplagan av Bland tomtar och troll från 1912, och flera betydande verk av Carl Fredrik Hill, Gustaf Fjaestad och Ivan Aguéli. Inom den moderna svenska konsten presenteras bland annat en samling verk av Lotte Laserstein och inom skulptur ser vi ”Dansande menad” och ”Lek med fiskar” av Carl Milles samt en mycket betydande samling om 82 delar signerade Axel Petersson Döderhultarn. Läs mer
Anders Zorn, Bruno Liljefors och Carl Larsson är representerade med flera verk. Två av huvudverken är Zorns målning "Från Sandhamn" utförd 1906, där man tydligt ser hans mästerliga förmåga att skildra vatten i rörelse, och Carl Larssons verk ”Målargården” från 1915. Inom den svenska klassiska avdelningen ser vi även John Bauers målning "Han vilade icke ett ögonblick förrän han i skymningen nådde fram", en illustration till sagan Vingas krans i den sjätte upplagan av Bland tomtar och troll från 1912, och flera betydande verk av Carl Fredrik Hill, Gustaf Fjaestad och Ivan Aguéli. Inom den moderna svenska konsten presenteras bland annat en samling verk av Lotte Laserstein och inom skulptur ser vi ”Dansande menad” och ”Lek med fiskar” av Carl Milles samt en mycket betydande samling om 82 delar signerade Axel Petersson Döderhultarn.
Francis Newton Souzas målning ”Porträtt av en man” från 1956 är ett av de internationella huvudverken. Under sin karriär experimenterade Souza med olika stilar och uttryck men det är hans figurativa måleri med skarpa svarta linjer utförda i London under 1950- och 60-talet som är mest eftersökta. Verk inom den klassiska internationella avdelningen inkluderar Peter Ilsted och Konstantin Fedorovic Yuon och inom den äldre internationella konsten ser vi Johan Laurentz Jensen och Jacob Philipp Hackert. Inom fotografi och grafik ser vi vidare ”Leonardo da Vinci, The annuniciation” av Andy Warhol och ”Faye Dunaway, Hollywood 1977” av Terry O’Neill.
Från avdelningen för möbler och konsthantverk presenteras mästerstycken såsom en magnifik ljuskrona av gelbgjutaren Carl Edberg cirka 1755, ett par praktfulla gustavianska hörnskåp av Gottlieb Iwersson med proveniens från Torups slott, hörnskåp och skrivskåp tillskrivna Johan Bäckström samt Riksänkedrottning Hedvig Eleonoras skrivbord från Ulriksdal, tillverkat av hovschatullmakare Hindrich von Hachten 1691. Ytterligare objekt inkluderar en tidig rokokobyrå av kunglig modell och en samling porfyr och marmor. En omfattande mattavdelning bjuder på en antik Västanatolisk ”Lotto” från 1600-talet, en semiantik Isfahan och en vävd gobelängtapet, ”Game park”, från 1500-talets mitt.
Bland smycken finns sällsynta föremål som en tiara i silver och guld med gammal- och rosenslipade diamanter samt ett collier i platina med hjärtformade briljantslipade diamanter från Harry Winston. Auktionen bjuder även på en stor samling objekt från den kejserliga hovjuveleraren W.A. Bolin, med proveniens från generationer inom familjen Bolin. Sedan starten 1791 har Bolin varit hovjuvelerare åt inte mindre än sex ryska tsarer och tsarevnor och är svensk hovjuvelerare sedan 1916.
Avdelningen silver och preciosa bjuder vidare även på en kaffekanna av Henrik Christoffer Klint dä från 1770 och en spännande bredd av objekt från sengustavianska ljusstakar av Pehr Zethelius till dryckeskannor i barock och en baltisk terrin i rokoko. Ytterligare en höjdpunkt är en kejserlig presentationsdosa i guld, emalj och diamanter av Alexander Treiden för Hahn från 1899.
Bukowskis asiatiska avdelning har fått förtroendet att sälja föremål ur flera prestigefyllda skandinaviska samlingar så som Dr Carl Kempes, Axel Lagrelius, Dag Malms, Klas E Bööks, Paul R. Wedendals, och många fler. För att nämna några highlights, se ett sällsynt altarbord i zitan, tillverkat under Qingdynastin för det kejserliga hovet. Ur Carl Kempes guldsamling finner vi en magnifik vas i guld som dateras till 1100/1300-tal, från samma samling en spektakulär förgylld brons tiger som är daterad till de Sex dynastierna (220 e.Kr-589 e. Kr). Avdelningen erbjuder så väl kejserligt porslin som möbler tillverkade i det eftersökta materialet huanguhuali.
Important Spring Sale
Visning 5 – 10 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, 6 juni kl 11–16, helg kl 11–16
Liveauktion 11 – 13 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Tisdag 11 juni | Katalognummer |
Från kl 10 | |
Möbler och Konsthantverk | 1 – 206 |
Glas | 207 – 211 |
Keramik | 212 – 242 |
Mattor & textilier och islamiskt konsthantverk | 243 – 335 |
Silver och preciosa | 336 – 483 |
Smycken | 484 – 597 |
Onsdag 12 juni | Katalognummer |
Från kl 13 | |
Konst | 598 – 959 |
Torsdag 13 juni | Katalognummer |
Från kl 10 | |
Asiatisk keramik & konsthantverk | 960 – 1361 |
Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.
Om du är en verifierad kund för liveauktion och inloggad på ditt konto hos oss kan du lägga ett förhandsbud online fram tills det är 10 föremål kvar innan ditt önskade föremål klubbas. Hitta föremålet du önskar bjuda på och skriv in ditt högsta bud i ”Lägg ditt bud”-fältet. Därefter kommer Bukowskis bjuda på föremålet för dig.
Du kan även skicka in ett skriftligt förhandsbud till vår kundservice. Klicka
här för att ladda ner formuläret, fyll i informationen och skicka det till info@bukowskis.com.
Om du är en verifierad kund för liveauktion och inloggad på ditt konto hos oss kan du delta online i realtid under auktionen. Hitta auktionen du vill delta i och klicka “Gå med i livebudgivningen”, så kommer du bli omdirigeras till Bukowskis streamingsida för liveauktion. Föremålet som håller på att säljas visas på skärmen – så håll utkik efter föremålet du önskar bjuda på. Därefter kan du lägga ditt bud i “Lägg ditt bud”-fältet.
Om du föredrar att bjuda via telefon kan en av våra specialister ringa dig från auktionssalen och bjuda på dina vägnar. För att ansöka om telefonbud klicka här, fyll i formuläret och skicka till telephonebid@bukowskis.com senast kl. 20 kvällen innan auktion. Var god att specificera katalognummer, ditt fulla namn, adress och telefonnummer som vi kan nå dig på under auktionen.
Om du önskar bjuda live personligen i auktionssalen kan du registrera dig på Bukowskis, Arsenalgatan 2, Stockholm, från kl 9.30 den 11 juni, kl 10 den 12 juni och kl 9.30 den 13 juni. För mer information kan du kontakta vår kundservice på info@bukowskis.com.
Vänligen observera: för att kunna bjuda på den asiatiska avdelningen måste du registrera dig för denna auktion och betala en deposition vid förfrågan. Notera att förregistreringen gäller alla, även redan befintliga kunder. Kontakta preregistration@bukowskis.com för mer information.
Var god notera: Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.
Intervall | Budhöjning |
0 – 3.000 | 200 SEK |
3.000 – 10.000 | 500 SEK |
10.000 – 20.000 | 1.000 SEK |
20.000 – 50.000 | 2.000 SEK |
50.000 – 200.000 | 5.000 SEK |
200.000 – 400.000 | 10.000 SEK |
400.000 – 1.000.000 | 20.000 SEK |
1.000.000 – 5.000.000 | 50.000 SEK |
5.000.000 – 10.000.000 | 100.000 SEK |
10.000.000 + | 250.000 SEK |
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Du hittar information om hur du betalar för dina föremål under ”Mina sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna på Arsenalsgatan 2, vid Berzelii Park (vänligen notera att vi ej hanterar kontanter).
Ingen utlämning erbjuds mellan 21 – 27 juni.
Boka transport av ditt föremål i ”Mina sidor”. Om du inte får upp alternativet Boka transport i Mina sidor behöver ditt föremål specialtransport. Boka specialtransport genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.