161
1526749

Skrin, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets andra hälft, Barock.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 350 - 1 620 EUR
1 420 - 1 700 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Järn och stål. Rektangulär form. Polykromt bemålad med dekor av växtornamentik, front med blindnyckelhål samt datering "1676 den 6. Nove:", lock med fragmentarisk figurscen samt nyckelhål och kläpp. Sidorna med bärhandtag. Invändigt med rikt graverad låsplatta med påskrift på tyska, botten med Lamms målade inventarienummer 1479. Fem låsreglar. Längd 31, bredd 21, höjd 17 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Carl Robert Lamms samling. Lamms katalognr 1479, inköpt 1900. Sålt via Bukowskis konsthandel 1920.
Därefter privat ägo.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?