Förgylld brons. Modellerad som Amor med sin båge bärandes en vindruvskrans inneslutandes urhuset, vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, signerad "Eduard Engelbrechten / Stockholm", rektangulär sockel med avfasade hörn, reliefornament av thyrsosstavar, fruktgirlander, samt badande Venus. Längd 29,5, bredd 11, höjd 31,5 cm. Nyckel och pendel medföljer.
Se: Niehüser, Elke, Die Französische Bronzeuhr, s. 230, kat. nr. 660, 661.