Nordens största auktion för modern konst och design är tillbaka med en enastående uppställning banbrytande konst och internationellt eftersökt design. Höjdpunkter inom konstavdelningen inkluderar modernisten Otto G Carlsunds målning ”Tonens Vibration”, en elegant komposition från 1929 som känns lika modern idag som när den utfördes för nästan hundra år sedan. Bland toppverken ingår även Nils von Dardels teatraliska målning ”Trappan”, som har visats på framstående utställningar både i Sverige och internationellt, samt flera betydande verk av Halmstadgruppen, som ”Månsken” av Erik Olson och ”Farväl till Maimuna (sjömansvisa)” och ”Svensk sjöman” av Gösta Adrian-Nilsson (GAN). Läs mer
Nordens största auktion för modern konst och design är tillbaka med en enastående uppställning banbrytande konst och internationellt eftersökt design. Höjdpunkter inom konstavdelningen inkluderar modernisten Otto G Carlsunds målning ”Tonens Vibration”, en elegant komposition från 1929 som känns lika modern idag som när den utfördes för nästan hundra år sedan. Bland toppverken ingår även Nils von Dardels teatraliska målning ”Trappan”, som har visats på framstående utställningar både i Sverige och internationellt, samt flera betydande verk av Halmstadgruppen, som ”Månsken” av Erik Olson och ”Farväl till Maimuna (sjömansvisa)” och ”Svensk sjöman” av Gösta Adrian-Nilsson (GAN).
Andra höjdpunkter från den svenska avdelningen inkluderar ”Snurran” och ”Drakar III” av Lennart Rohde samt ett flertal verk av banbrytande och betydande konstnärer som Evert Lundquist, Lotte Laserstein, Ragnar Sandberg och Gösta Nystroem. Bland de internationella moderna huvudverken ser vi bland annat Victor Vasarely, Henry Moore och Asger Jorn samt eftersökt grafik av Andy Warhol, Joan Miró och Edvard Munch.
Som en del av auktionen presenterar Bukowskis denna säsong en jubileumsavdelning för att fira att Svenskt Tenn fyller 100 år, avdelningen bjuder på eftersökta rariteter från Svenskt Tenns tidiga produktion formgivna av Estrid Ericson, Josef Frank, Björn Trägårdh, Tyra Lundgren m.fl. Höjdpunkter inom avdelningen inkluderar ett specialbeställt praktskåp från 1940-talet, dekorerat med handkolorerade gravyrer med fauna och flora ur Friedrich Justin Bertuchs ”Bilderbuch für Kinder”, samt ett antal tidiga och ovanliga tennobjekt, inklusive en mycket sällsynt skål med graverad dekor av Tyra Lundgren för Svenskt Tenn 1932.
Designavdelningen presenterar vidare även eftertraktade föremål från några av 1900-talets främsta skandinaviska och internationella formgivare som Dagobert Peche, Hans J Wegner, Otto Schulz, Carl-Axel Acking och Harald Notini. Även Axel Einar Hjorth finns representerad med en samling sportstugemöbler med fin proveniens. Inom avdelningen för mattor och textilier ser vi stort fokus på svenska kvinnliga textilkonstnärer med höjdpunkter som ”Ängarna” av Märta Måås-Fjetterström och ”Strålblomman, grön” och ”Röda rabatten” av Barbro Nilsson. Den sistnämnda är den första ”Röda rabatten” som vävdes och levererades till kunden i december 1944.
Keramikavdelningen inkluderar välkända namn som Stig Lindberg, Bernt Friberg, Wilhelm Kåge, Hans Hedberg mfl och inom glasavdelningen ser vi bland annat objekt av Ingeborg Lundin, Eva Englund och Oiva Toikka. Silveravdelningen innehåller tidiga och eftersökta silverföremål av Georg Jensen, bland annat en bordslampa och en tedosa, samt två par ljusstakar av Sigurd Persson. Inom avdelningen för smycken hittar vi moderna formgivare som Rey Urban, Wiwen Nilsson, Vivianna Torun Bülow-Hübe, Siv Lagerström och Inga-Britt ”Ibe” Dahlquist, höjdpunkter från avdelningen inkluderar en vacker brudkrona och en fantastisk collier i brons.
Modern Art & Design
Visning 16 – 20 maj, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Liveauktion 21 – 22 maj, Arsenalsgatan 2, Stockholm
21 maj från kl 10.00 | Katalognummer |
Glas | 1 – 31 |
Keramik | 32 – 121 |
100 år med Svenskt Tenn | 122 – 202 |
Möbler och konsthantverk | 203 – 366 |
Mattor och textilier | 367 – 432 |
22 maj från kl 10.00 | Katalognummer |
Silver | 433 – 469 |
Smycken | 470 – 546 |
22 maj från kl 13.00 | Katalognummer |
Konst | 547 – 878 |
Samtiden! - konst ur en privatsamling | 879 – 906 |
Grafik | 907 – 964 |
Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.
Om du är en verifierad liveauktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du lägga ett förhandsbud online fram tills det är 10 föremål kvar innan ditt önskade föremål klubbas. Hitta föremålet du önskar bjuda på och skriv in ditt högsta bud i ”Lägg ditt bud”-fältet. Därefter kommer Bukowskis bjuda på föremålet för dig.
Du kan även skicka in ett skriftligt förhandsbud till vår kundservice. Klicka här för att ladda ner formuläret, fyll i informationen och skicka det till info@bukowskis.com.
Om du är en verifierad kund för liveauktion och inloggad på ditt konto hos oss kan du delta online i realtid under auktionen. Hitta auktionen du vill delta i och klicka “Gå med i livebudgivningen”, så kommer du bli omdirigeras till Bukowskis streamingsida för liveauktion. Föremålet som håller på att säljas visas på skärmen – så håll utkik efter föremålet du önskar bjuda på. Därefter kan du lägga ditt bud i “Lägg ditt bud”-fältet.
Om du föredrar att bjuda via telefon kan en av våra specialister ringa dig från auktionssalen och bjuda på dina vägnar. För att ansöka om telefonbud klicka här, fyll i formuläret och skicka till telephonebid@bukowskis.com senast kl. 20.00 kvällen innan auktion. Var god att specificera katalognummer, ditt fulla namn, adress och telefonnummer som vi kan nå dig på under auktionen.
Om du önskar bjuda live personligen i auktionssalen kan du registrera dig på Bukowskis, Arsenalgatan 2, Stockholm, från kl 10.00 på auktionsdagen. För mer information kan du kontakta vår kundservice på info@bukowskis.com.
Intervall | Budhöjning |
0 – 3.000 | 200 SEK |
3.000 – 10.000 | 500 SEK |
10.000 – 20.000 | 1.000 SEK |
20.000 – 50.000 | 2.000 SEK |
50.000 – 200.000 | 5.000 SEK |
200.000 – 400.000 | 10.000 SEK |
400.000 – 1.000.000 | 20.000 SEK |
1.000.000 – 5.000.000 | 50.000 SEK |
5.000.000 – 10.000.000 | 100.000 SEK |
10.000.000 + | 100.000 SEK |
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Du hittar information om hur du betalar för dina föremål under ”Mina sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna på Arsenalsgatan 2, vid Berzelii Park (vänligen notera att vi ej hanterar kontanter).
Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller under torsdagen den 23 maj.
Ingen utlämning erbjuds mellan 24 – 29 maj.
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. torsdag 30 maj kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
Fr.o.m. 11 juni debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.
Boka transport av ditt föremål i ”Mina sidor”. Om du inte får upp alternativet Boka transport i Mina sidor behöver ditt föremål specialtransport. Boka specialtransport genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.