Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1006 | Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal. | 46 000 SEK |
1007 | Tsongkapa, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700/1800-tal. | 46 000 SEK |
1008 | Speglar, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr. | 9 500 SEK |
1009 | Altarvaser, ett par, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
1010 | Figurin, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1011 | Vikskärm, fyra delar. Qingdynastin. | 30 000 SEK |
1012 | Bänk/low table, hongmu. Qingdynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
1013 | Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 7 000 SEK |
1014 | Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 65 000 SEK |
1015 | Bord, hardwood. Qingdynastin. | 8 000 SEK |
1016 | Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin. | 4 000 SEK |
1017 | Bordskärm, hardwood och dreamstone. Qingdynastin. | Återrop |
1018 | Bord, ett par, hardwood med infälld marmorskiva. Kina, omkring 1900. | Återrop |
1019 | Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 15 000 SEK |
1020 | Ask med lock, lack samt skulpterad plakett, nefrit. Kina, 1900-tal. | 2 000 SEK |
1021 | Syrsa, sten. Arkaiserande. | Återrop |
1022 | Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal. | 3 000 SEK |
1023 | Fohundar, två stycken, sten, Kina. | Återrop |
1024 | Hänge, jade, Kina, 1900-tal. | Återrop |
1025 | Figurin, soapstone. Kina, 1900-tal. | 36 000 SEK |
1026 | Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1027 | Snusflaskor, fyra stycken, samt skulptur, sten och metallarbeten. Kina, 1900-tal. | 4 000 SEK |
1028 | Örhängen, ett par, silver, omarbetade hårprydnader. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1029 | Kopp, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1030 | Kruka, keramik. Norra Songdynastin. | Återrop |
1031 | Fat, porslin. Yuan/Mingdynastin. | Återrop |
1032 | Kruka med lock, lergods, keramik. Chizhoutyp, sen Mingdynasti (1368-1644). | Återrop |
1033 | Dekorelement, keramik. Mingdynastin (1368-1644), daterad 1536. | Återrop |
1034 | Fohund, keramik. Qingdynastin. | Återrop |
1035 | Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal. | 24 000 SEK |
1035A | Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal. | 44 000 SEK |
1036 | Vas, porslin. Transitionstil, Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1037 | Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
1038 | Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal. | 16 000 SEK |
1039 | Fat, två stycken snarlika, porslin. Transition/tidig Kangxi, 1600-tal. | 15 000 SEK |
1040 | Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
1041 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi, 1600-tal. | 6 000 SEK |
1042 | Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 38 000 SEK |
1043 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 155 000 SEK |
1044 | Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
1045 | Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 26 000 SEK |
1046 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1047 | Skrattade gossar, ett par, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
1048 | Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1049 | Rökelsekar, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
1050 | Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty. | Återrop |
1051 | Vinofferbägare, blanc-de-chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722), | Återrop |
1052 | Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
1053 | Vase, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1054 | Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 46 000 SEK |
1055 | Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke. | 85 000 SEK |
1056 | Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke. | 85 000 SEK |
1057 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
1058 | Skål, porslin. Sen Qingdynasti/tidig Repbulik, med Kangxis märke. | Återrop |
1059 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
1060 | Vas/lampa, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | Återrop |
1061 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1062 | Kruka, porslin. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 8 500 SEK |
1063 | Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1064 | Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 12 000 SEK |
1065 | Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 500 SEK |
1066 | Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1066A | Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1067 | Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1068 | Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 7 500 SEK |
1069 | Koppar med fat, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
1070 | Fat samt tallrikar, sju stycken, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 18 000 SEK |
1071 | Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 2 000 SEK |
1072 | Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 400 SEK |
1073 | Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1074 | Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qinalong (1736-95)). | 11 000 SEK |
1075 | Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 16 000 SEK |
1076 | Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1077 | Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
1078 | Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1079 | Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
1080 | Ljusstakar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1081 | Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1082 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qialnong (1736-95). | Återrop |
1083 | Mugg, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1084 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1085 | Saltkar, ett par samt såsbåt, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
1086 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1087 | Figuriner, ett par, lergods. Nickedockor, Qingdynastin, tidigt 1800-tal. | 26 000 SEK |
1088 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft. | 16 000 SEK |
1089 | Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1090 | Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
1091 | Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 22 000 SEK |
1092 | Skål, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1820-1851). | 80 000 SEK |
1093 | Bodhisattva, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke. | 145 000 SEK |
1094 | Kruka/Zhadou, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1095 | Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke (1862-1873). | 135 000 SEK |
1096 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och period (1875-1908). | 7 500 SEK |
1097 | Praktvas, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och tid. | 130 000 SEK |
1098 | Miniatyrer, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1099 | Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1100 | Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1101 | Praktvaser, ett par, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal. | 26 000 SEK |
1101A | Vas/lampa, porslin. Kina, Sen Qingdynasti/omkring 1900. | 15 000 SEK |
1102 | Ljusstake i form av elefant, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | Återrop |