Dekor i famille rose-färger och underglasyrblått, centralt med lotusdamm med fåglar, runt brämet krysantemum och körsbärsblom i trädgård. Undersidans bräm dekorerad med blomsterslinga i imarifärger. Diameter 23 cm.
Tre med sprickor, en med ett större nagg. Slitage, nötning.
Property of a private Swedish estate.