Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

1167 föremål
1006. Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1008. Speglar, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1009. Altarvaser, ett par, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1010. Figurin, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1011. Vikskärm, fyra delar. Qingdynastin.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1012. Bänk/low table, hongmu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1013. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1014. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1015. Bord, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1016. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1017. Bordskärm, hardwood och dreamstone. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1019. Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. Syrsa, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1022. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1023. Fohundar, två stycken, sten, Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1024. Hänge, jade, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1025. Figurin, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1026. Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1029. Kopp, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1030. Kruka, keramik. Norra Songdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1031. Fat, porslin. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1034. Fohund, keramik. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1035. Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1035A. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Vas, porslin. Transitionstil, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1037. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1038. Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1040. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1042. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1043. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1044. Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1045. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1046. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1048. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1050. Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1053. Vase, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1054. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1055. Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1056. Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1057. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1059. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1060. Vas/lampa, porslin. Qingdynastin med Qianlongs  märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1061. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1062. Kruka, porslin. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1063. Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1064. Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1065. Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1066. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1067. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1068. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1071. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1072. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1073. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1075. Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1076. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1077. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1079. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1083. Mugg, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1086. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1089. Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1090. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1091. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1093. Bodhisattva, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1094. Kruka/Zhadou, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1097. Praktvas, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och tid.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1098. Miniatyrer, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1099. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1100. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1101. Praktvaser, ett par, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1101A. Vas/lampa, porslin. Kina, Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK