Med hänklar i form av mytologiska fabeldjur som biter sig fast i mynningen. Dekor i färgerna gult, rött, blått, rosa och grönt mot en mörkblå fond. Insidan och botten i turkos emalj. Längd 10,5 cm. Höjd 5 cm.
Förgyllningen med slitage. Emaljbortfall.