Nr. | Föremål | Klubbat pris |
296 | Axel Einar Hjorth, stolar, 2 st "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 24 000 SEK |
297 | Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 240 000 SEK |
298 | Nordiska Kompaniet, fåtöljer, ett par, "Lovö", ca 1939. | 210 000 SEK |
299 | Nordiska Kompaniet, fåtölj, 1930-40-tal. | 46 000 SEK |
300 | Nordiska Kompaniet, bord "Lovö", ca 1941. | 46 000 SEK |
301 | Nordiska Kompaniet, stolar, ett par, "Ekerö", ca 1947, Swedish Modern. | 30 000 SEK |
302 | Carl Malmsten, skåp, snickarmästare Hjalmar Jackson, Stockholm 1935. | 115 000 SEK |
303 | sideboard, Stockholm 1935. | Återrop |
304 | Bertil Söderberg, bord, Svensk Hemslöjd, Swedish Modern, 1930-tal. | 13 000 SEK |
305 | Carl-Axel Acking, golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, 1939. | 320 000 SEK |
306 | Oscar Nilsson, sekretär, gesällarbete av Evert Kjellgren för Stockholm Stads Hantverksförening 1938. | 48 000 SEK |
307 | Oscar Nilsson, tillskrivet, sideboard, Sverige 1940-tal. | 165 000 SEK |
308 | Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 120 000 SEK |
309 | Harald Notini, taklampa, modell "11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 85 000 SEK |
311 | Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, 1940-50-tal. | 320 000 SEK |
312 | Carl-Axel Acking, taklampa, modell 958, Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-tal. | 100 000 SEK |
313 | Spegel, Swedish Modern, 1940-tal. | 13 000 SEK |
314 | Josef Frank, skåp, "Wellpapp", modell 2192, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 155 000 SEK |
315 | Josef Frank, soffbord, modell 965, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal. | 55 000 SEK |
316 | Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956. | 20 000 SEK |
316A | Björn Trägårdh, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1958. | 10 000 SEK |
317 | Josef Frank, Florabyrå Linné", jubileumsutgåva, Firma Svenskt Tenn 2007, modell 1050, ed. 31/50. | 480 000 SEK |
318 | Estrid Ericson, spegel, modellnummer "J 364", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
319 | Josef Frank, taburetter ett par, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2235, 1950-60-tal. | 42 000 SEK |
320 | Josef Frank, soffbord, modell 2139, Firma Svenskt Tenn, före 1985. | 48 000 SEK |
321 | Josef Frank, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 652, 1900-talets mitt. | 16 000 SEK |
322 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal, modell U601 (skivan) & U491. | 120 000 SEK |
323 | Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1988. | 24 000 SEK |
324 | Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal. | 55 000 SEK |
325 | Greta Magnusson Grossman, sideboard, Firma Studio, Stockholm 1930-tal. | 80 000 SEK |
326 | Otto Schulz, fåtölj, Swedish Modern, Boet, Göteborg, 1930-40-tal. | 9 500 SEK |
327 | Otto Schulz, bordslampa, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 34 000 SEK |
328 | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Swedish Modern 1940-tal. | 32 000 SEK |
329 | Otto Schulz, skåp, ”Paradiset”, Boet, Göteborg, 1952. | 360 000 SEK |
330 | Otto Schulz, bord, Boet, Göteborg, 1930-40-tal. | 17 000 SEK |
330A | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 65 000 SEK |
331 | Otto Schulz, skåp, "Zodiakens tecken" för Boet, Göteborg, 1930-40-tal. | 125 000 SEK |
332 | Hans Bergström, taklampa, modell "5", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 80 000 SEK |
333 | Carl Malmsten, soffa, modell "Samspel", Swedish Modern, AB Record i Bollnäs. | 26 000 SEK |
334 | Fröseke, spegel, 1900-talets mitt, Swedish Modern. | 8 500 SEK |
335 | Sten Blomberg, tillskrivet, soffbord, Meeths, Göteborg 1940-tal. | 19 000 SEK |
336 | Harald Notini, bordslampa, modell "15474", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal. | 22 000 SEK |
337 | Harald Notini, taklampa, modell "11894", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
338 | Carl-Axel Acking, golvlampa, modell 2646, Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal. | 105 000 SEK |
339 | Axel Larsson, fåtölj, Swedish Modern, för Hotel Baltic, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1954. | 12 000 SEK |
340 | Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", 1940-50-tal. | 15 000 SEK |
341 | Hans Bergström, taklampa, modell "157", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal. | 28 000 SEK |
342 | Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, bordslampa, modell "2790", Malmö 1950-tal. | 9 000 SEK |
343 | David Rosén, skåp, för Stockholm Stads Hantverksförening, daterat 1959, sannolikt gesällarbete. | 20 000 SEK |
344 | ASEA, golvlampa, Swedish Modern, modell "E1781", Västerås, 1950-tal. | 80 000 SEK |
345 | Eyjólfur Ágústsson, tillskrivna, karmstolar ett par, Sverige 1950-tal. | Återrop |
346 | tillskrivna, karmstolar ett par, Sverige 1950-tal. | Återrop |
347 | Harald Notini, bordslampa, modell "15582", Arvid Böhlmarks Lampfabrik 1950-tal. | 65 000 SEK |
348 | Nordiska Kompaniet, soffbord, Triva serien, modell "579-058", 1950-tal. | 9 000 SEK |
349 | Hans Olsen, fåtöljer, ett par, "Antilop" för Viskadalens Möbler, 1950-tal. | 16 000 SEK |
350 | Hans Bergström, taklampor 1 par, modell "112", ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal. | 18 000 SEK |
351 | Harald Notini, möjligen, golvlampa, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
352 | Bertil Fridhagen, sminkbord, modell "3-127, Ligrett-serien", Svenska Möbelfabriken Bodafors, 1950-tal. | 24 000 SEK |
353 | vilfåtölj, modell nr "231", Engen Möbler, 1950-tal. | Återrop |
354 | Svante Skogh, soffa, AB Hjertquist & Co, Nässjö, 1950-tal. | 42 000 SEK |
355 | Carl Malmsten, skåp, "Raimond", utfört som gesällprov av snickarmästare Gunnar Franke 1964. | 130 000 SEK |
356 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, förgylld brons, 1960-70-tal. | 18 000 SEK |
357 | Stig Lindberg, skulptur "Solfågeln", Galleri Scandia, Scandia Present efter 1978. | 16 000 SEK |
358 | Lisa Larson, skulptur "Tummelisa", brons, Scandia Present, ca 1978, nr 551. | 18 000 SEK |
359 | Alvar Aalto, fåtölj, "nr 41 Paimio" O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland, 1930-40-tal. | 60 000 SEK |
360 | Alvar Aalto, fåtölj, "41, Paimio", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland, 1930-40-tal. | 60 000 SEK |
361 | Alvar Aalto, ”Padded Paimio modell 44” fåtölj, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy eller Artek, Finland ca 1934-35. | 50 000 SEK |
362 | Paavo Tynell, bordslampa, modell "9209", Taito Oy, Finland 1940-tal. | 70 000 SEK |
363 | Paavo Tynell, bordslampa, modell "9209", Taito Oy 1940-tal. | 70 000 SEK |
364 | Paavo Tynell, bordslampa, modell "9224", Taito Oy, Finland, 1940-50-tal. | 80 000 SEK |
365 | Tapio Wirkkala, lövformat fat, laminerad björk-plywood
Finland 1950-tal. | 130 000 SEK |
366 | Tapio Wirkkala, golvlampa, modell K 10-11, Idman, Finland 1900-talets mitt. | 44 000 SEK |
367 | Tapio Wirkkala, bordslampa, modell "K11-16", Idman, Finland, 1900-talets mitt. | 38 000 SEK |
368 | Tapio Wirkkala, bordslampa, modell "K11-16", Idman, Finland, 1900-talets mitt. | 42 000 SEK |
369 | Märta Blomstedt, fåtölj, "Aulanko", Kantosen Puutyö Oy, Finland, formgiven år 1939 för Hotell Aulanko. | 85 000 SEK |
370 | Alvar Aalto, taklampor, 1 par, modell "A 111", Valaistustyö, Finland 1950-tal. | 105 000 SEK |
371 | Alvar Aalto, taklampor 1 par, modell "A 111", Valaistustyö, Finland 1950-tal. | 105 000 SEK |
372 | Alvar Aalto, taklampa, modell "A 111", Valaistustyö, Finland 1950-tal. | 65 000 SEK |
373 | Hans J. Wegner, 6 stolar "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal. | 60 000 SEK |
374 | Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, CH27, Carl Hansen & Søn, Danmark 1950-60-tal. | 65 000 SEK |
375 | Mogens Lassen, bord "The Egyptian Table", A.J Iversen, Danmark, sannolikt 1950-tal. | 40 000 SEK |
376 | Poul Henningsen, taklampa "PH-6/5", Louis Poulsen, Danmark ca 1930. | 95 000 SEK |
377 | Poul Henningsen, bordslampa "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark sannolikt 1940-tal. | 25 000 SEK |
378 | Hans J. Wegner, fåtölj "Flag Halyard / Snørestolen", Getama, Danmark, enligt uppgift 1950-tal. | 140 000 SEK |
379 | Kai Winding, sideboard, "PH52", Poul Hundevad, Danmark 1950-tal. | 17 000 SEK |
380 | Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "W2", C.M. Madsen, Danmark 1950-tal. | 80 000 SEK |
381 | Børge Mogensen, skrivbord med karmstol, Søborgs Møbelfabrik, Danmark 1950-tal. | 22 000 SEK |
382 | Børge Mogensen, stolar, 6 stycken "BM61", ett par karmstolar ”BM62”, Fredericia, Danmark, 1950-tal. | 42 000 SEK |
383 | Arne Vodder, vilstol, Bovirke, Danmark 1950-tal. | 140 000 SEK |
384 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | 95 000 SEK |
385 | Hans J. Wegner, fåtölj "The Web Chair" modell "JH 719", Johannes Hansen, Danmark, efter 1968. | 110 000 SEK |
386 | Hans J. Wegner, fällbar fåtölj, modell "AP-72", Anders Pedersen AP Stolen Danmark 1960-tal. | Återrop |
387 | Hans J. Wegner, "The Chair/JH 501", Johannes Hansen, Danmark. | 32 000 SEK |
388 | Fritz Hansen, soffa, modell "1669", Danmark 1940-tal. | 80 000 SEK |
389 | Hans J. Wegner, vilstol "Hammock Chair GE2", Getama, Danmark, tidigt 1960-tal. | 80 000 SEK |
390 | Poul Kjaerholm, karmstol "PK-12", edition E Kold Christensen, Danmark, tidigt 1960-tal. | 90 000 SEK |
391 | Poul Kjaerholm, karmstol "PK-12", edition E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal. | 50 000 SEK |
392 | soffbord "PK61", edition E Kold Christensen, skiva av labradorit/larvikit, Danmark, tidigt 1960-tal. | Återrop |
393 | Poul Kjaerholm, taburett, "PK-91", edition E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal. | 34 000 SEK |
394 | Poul Kjaerholm, taburett, "PK91", edition E Kold Christensen, tidigt 1960-tal. | 22 000 SEK |