taklampor 1 par, modell "112", ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal.
Pendlar i mässing, skärmar i vitt överfångsglas, höjd ca 66 cm, diameter ca 45 cm.
Smärre slitage, obetydliga nagg, ej funktionstestade,
Ritning från Ateljé Lyktans arkiv.