390
1515345

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 590 - 8 790 EUR
7 000 - 9 330 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

karmstol "PK-12", edition E Kold Christensen, Danmark, tidigt 1960-tal.

Matterat krompläterat stålrör, rottingflätat ryggstöd, armlän och sits.
Modellen ritades år 1962. Endast ett fåtal utfördes med rottingflätning. Höjd 68 cm, bredd 65 cm, sitthöjd 45 cm.

Några brustna rottingstrån.

Proveniens

Därefter i arv.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.