Nr. | Föremål | Klubbat pris |
294 | Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, före 1985. | 42 000 SEK |
295 | Josef Frank, bordsvitrin, modell 2070, Firma Svenskt Tenn, före 1985. | 12 000 SEK |
296 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal, modell U601 (skivan) & U491. | 90 000 SEK |
297 | soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 3031. | Återrop |
298 | Josef Frank, golvlampa, modell "2148", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 4 000 SEK |
299 | Josef Frank, golvlampa, modell "2148", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 4 000 SEK |
300 | Josef Frank, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 725. | 26 000 SEK |
301 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2126, 1950-tal. | 16 000 SEK |
302 | Josef Frank, Florabyrå Linné", jubileumsutgåva, Firma Svenskt Tenn 2007, modell 1050, ed. 43/50. | 600 000 SEK |
302A | Ewald Dahlskog, sekretär, Swedish Grace, Svenska möbelfabrikerna, Bodafors, 1930-tal. | 17 000 SEK |
303 | soffa, "modell Marabou", 1966. | Återrop |
304 | sideboard, sannolikt firma David Blomberg, efter 1926. Del av möbel beställt av Carl Milles. | Återrop |
305 | Carl Malmsten, sideboard /byrå, Sverige 1944. | 175 000 SEK |
306 | Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 250 000 SEK |
307 | Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 34 000 SEK |
308 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 46 000 SEK |
309 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 50 000 SEK |
310 | Axel Einar Hjorth, ett specialbeställt hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1932. | 32 000 SEK |
311 | Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 195 000 SEK |
312 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931. | 90 000 SEK |
313 | Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 26 000 SEK |
314 | Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 46 000 SEK |
315 | Axel Einar Hjorth, konsolbord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 190 000 SEK |
316 | Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 85 000 SEK |
317 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 60 000 SEK |
318 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
319 | Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 34 000 SEK |
320 | Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 22 000 SEK |
321 | Bruno Mathsson, hylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo. Modellen ritad av Bruno Mathsson år 1929 och utförd år 1932. | 32 000 SEK |
322 | Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1941. | 9 000 SEK |
323 | Swedish Modern, taklampa, 1940-tal. | 9 000 SEK |
324 | Axel Einar Hjorth, bord "Förändrad Typenko", Nordiska Kompaniet 1935. | 8 000 SEK |
325 | Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1939, modellen ritad år 1936. | 38 000 SEK |
326 | Axel Einar Hjorth, bord "Dagmar", Nordiska kompaniet, 1941. | 10 000 SEK |
327 | Axel Einar Hjorth, sidobord, "Typenko", sannolikt utställt i Chicago 1933, Nordiska Kompaniet 1933. | 6 000 SEK |
328 | Axel Einar Hjorth, bokhylla / sideboard, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1933. | 100 000 SEK |
329 | Robert Berghagen, skåp, snickarmästare Carl Bergsten, för Stockholms Hantverksförening 1937. | 32 000 SEK |
330 | David Rosén, "Berga", pallar, 2 st, Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 65 000 SEK |
331 | David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1930-40-tal. | 46 000 SEK |
332 | David Rosén, fåtöljer, ett par, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 30 000 SEK |
333 | Harald Notini, bordslampa, modell "15233", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1930/40-tal. | 12 000 SEK |
334 | Harald Notini, taklampa, modell "11894", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal. | 46 000 SEK |
335 | Harald Notini, taklampa, modell "11372", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal. | 17 000 SEK |
336 | Carl-Axel Acking, förlagan till "Trienna", fåtölj, snickarmästare Torsten Schollin, 1950-tal. Proveniens Carl Axel Acking. | 42 000 SEK |
337 | Carl-Axel Acking, fåtölj, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl Axel Acking. | 18 000 SEK |
338 | Carl-Axel Acking, soffbord, fyrkantigt, Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. Proveniens Carl-Axel Acking. | 10 000 SEK |
339 | soffa, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl-Axel Acking. | Återrop |
340 | Carl-Axel Acking, soffbord, trekantigt, Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. Proveniens Carl-Axel Acking. | 6 000 SEK |
341 | Carl-Axel Acking, fåtöljer 3 stycken, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl Axel Acking. | 75 000 SEK |
342 | John Kandell, taklampa, S:t Nicolai kapell, Helsingborg 1956. Proveniens Carl-Axel Acking. | 17 000 SEK |
343 | Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, 1940-50-tal. | 390 000 SEK |
344 | Carl-Axel Acking, taklampor 2 st, Swedish Modern, ASEA (CEBE), 1940-50-tal. | 36 000 SEK |
345 | Carl-Axel Acking, fåtölj, för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal. | 13 000 SEK |
346 | Carl-Axel Acking, stolar, åtta st, utförda av snickarmästare Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal. | 12 000 SEK |
347 | Carl-Axel Acking, karmstolar, ett par, "Trienna", Nordiska Kompaniet 1950-60-tal. | 55 000 SEK |
348 | Carl-Axel Acking, fåtölj "Trienna", Nordiska Kompaniet. | 17 000 SEK |
349 | Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal. | 28 000 SEK |
350 | Swedish Modern, spegel, Fröseke 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
351 | Swedish Modern, spegel, Fröseke, 1940-50-tal. | 15 000 SEK |
352 | Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 130 000 SEK |
353 | Harald Notini, taklampa, variant på modell "11881", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal. | 90 000 SEK |
354 | Harald Notini, taklampa, modell "11553", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal. | 40 000 SEK |
355 | Harald Notini, taklampa, modell "11556", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal. | 30 000 SEK |
356 | Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Swedish Modern
1940-50-tal. | 15 000 SEK |
357 | Hans Bergström, bordslampa, modell "20", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
358 | Hans Bergström, bordslampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 19 000 SEK |
359 | Hans Bergström, bordslampa, modell "712", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal. | 7 000 SEK |
360 | Hans Bergström, taklampa, variant på modell "59", ateljé Lyktan, 1950-tal. | 17 000 SEK |
361 | Hans Bergström, golvlampa, modell "540", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 46 000 SEK |
362 | Swedish Modern, dagbädd, 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
363 | Sven Staaf, fåtölj, modell "1765", Almgren & Staaf, Helsingborg 1940-50-tal. | 19 000 SEK |
364 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33", Bergboms, Malmö, 1900-talets mitt. | 28 000 SEK |
365 | Edward Wormley, ”New York” soffa, modell 5316, Ljungs Industrier Malmö ca 1960. | 25 000 SEK |
366 | Harald Notini, bordslampa, modell "15471", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal. | 10 000 SEK |
367 | Harald Notini, bordslampa, modell "15258", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal. | 18 000 SEK |
368 | Carl Malmsten, soffa "Berlin", Swedish Modern. | 48 000 SEK |
369 | Axel Bäck, sideboard, Eksjö Möbelfabrik, 1950, signerat. | 15 000 SEK |
370 | Arne Norell, fåtölj "Gary" (Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal. | 42 000 SEK |
371 | Stig Blomberg, skulptur, "Fritidsflickan", Ystad Brons. | 36 000 SEK |
372 | Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 85 000 SEK |
373 | Hans Bergström, plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 48 000 SEK |
374 | Hans Bergström, bordslampa, ateljé Lyktan / ASEA, 1930-40-tal. | 28 000 SEK |
375 | golvlampor 1 par, modell "15744", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal. | Återrop |
376 | Harald Notini, möjligen, golvlampa, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
377 | Stig Lindberg, skulptur, "Månfisken", Scandia Present, 1970-tal, nr 313. | 28 000 SEK |
378 | Lisa Larson, skulptur, brons, "Myran", Scandia Present, ca 1978, nr 105. | 48 000 SEK |
379 | Lisa Larson, skulptur "Tonårsflickan", brons, Scandia Present, ca 1978, nr 202. | Återrop |
380 | Lisa Larson, skulptur "Tummelisa", brons, Scandia Present, ca 1978, nr 145. | 26 000 SEK |
381 | Lisa Larson, skulptur, "Meditation", brons, Scandia Present. ca 1978, nr 124. | 19 000 SEK |
382 | Alvar Aalto, hylla, Svenska Artek, Hedemora, 1945-1956, modell 111, | 75 000 SEK |
383 | Alvar Aalto, fåtölj, modell "34", Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B., Finland 1930/1940-tal. | 6 000 SEK |
384 | Alvar Aalto, askkopp, Valaistustyö, Finland. | Återrop |
385 | Adolf Relling Sigurd Resell, stolar, 6 stycken, "Bambi 61/2", Gustav Bahus Eftf, Norge, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
386 | Arne Tideman Ruud, fåtölj "Holmenkollen", AS Inventar/ Norcraft, Gjövik Norge, 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
387 | Arne Tideman Ruud, fåtölj "Holmenkollen/"3030", AS Inventar/Norcraft, Gjövik Norge 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
388 | Poul Henningsen, "Septima 5", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, ca 1929. | 135 000 SEK |
389 | Poul Henningsen, taklampa "PH-4 ½/4", Louis Poulsen, Danmark ca 1933. | 50 000 SEK |
390 | Poul Henningsen, vägglampor ett par "Langlyslampen", Louis Poulsen, Danmark efter 1934. | 60 000 SEK |
391 | Poul Henningsen, vägglampor ett par "Langlyslampen", Louis Poulsen, Danmark efter 1934. | 50 000 SEK |
392 | Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal. | 100 000 SEK |