ett specialbeställt hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1932
Ek, övre del med hyllplan, nederdel med räfflad dörr, märkt med metallbricka NK R 36372- C25707. Höjd 184 cm, bredd 90 cm, sidan 70 cm.
.
Smärre slitage. Key is missing.
Detta hörnskåp "Utö" i ek är tillverkat och märkt av Nordiska Kompaniets verkstäder och är sannolikt det andra exemplaret av ett par av modell "Utö" som någonsin tillverkats i ek.
Skåpet var en specialbeställning för affärsmannen Adolf Stålbo 1932. Skåpet ingick med största sannolikhet i ett större möblemang av "Utö"-möbler som ställdes ut på NK:s vårutställning 1932, som förvärvades av Stålbo.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer