soffa, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl-Axel Acking.
Benställning i mahogny, stoppad sits klädd i en mönstrad textil, brännmärkta CAA (Carl-Axel Acking), höjd 74 cm, längd 150 cm, sitthöjd ca 41 cm.
Slitage.
Carl-Axel Acking.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1948, nr 4, sid 56.
Enligt uppgift var soffan och ett skåp de första gemensamma möblerna som Acking och hans fru Gullan Dahlström lät bygga till nya bohaget. Soffan finns avbildad från parets villa i Djursholm(1945) Svenska Möbler 1890-1990.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.