Important Winter Sale 645

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
906Plakett, nefrit. Kina.5 500 SEK
907Ring, nefrit. Arkaiserande.7 000 SEK
908Syrsa, sten. Arkaiserande.Återrop
909Figurin, nefrit. Qingdynastin.15 000 SEK
910Figurin, nefrit. Qingdynastin.5 500 SEK
911Gräshoppa, nefrit. Kina, arkaiserande.12 000 SEK
912Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.24 000 SEK
913Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).34 000 SEK
914Penselställ samt sigill, två stycken, nefrit. Kina.7 500 SEK
915Figurin, nefrit. Kina.8 000 SEK
916Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.8 500 SEK
918Bricka, emalj på koppar, skulptur, röd sten, samt skål i grön sten. Kina, Qingdynastin, samt 1900-tal.7 500 SEK
919Samlarens bibliotek över asiatisk konst och konsthantverk, del 1, 29 stycken.17 000 SEK
920Samlarens bibilotek över asiantisk konst och konsthantverk, del II, 28 stycken.7 500 SEK
921Samlarens bibliotek över kinesisk konst och konsthantverk, del III, 28 stycken.17 000 SEK
922Rökelsekar med lock, kopparlegering. Sen Mingdynasti/tidig Qing dynasti.110 000 SEK
923Palatsvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.180 000 SEK
924Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.34 000 SEK
925Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.80 000 SEK
926Koppar, fem stycken, porslin. Kina, tidigt 1900-tal, med Daoguangs sigillmärke.12 000 SEK
927Urna med lock, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs märke.34 000 SEK
928Tekanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).Återrop
929Urna, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).22 000 SEK
930Skålfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
931Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
932Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
933Dosa, metallarbete, Japan, 1800-tal.8 000 SEK
934Carl Kempes silverhäst.320 000 SEK
935Fat, porslin. Ming dynastin, Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66).Återrop
936Fat, porslin. Mingdynastin, Xuandes märke och period (1426-35).180 000 SEK
937Urna, porslin. Transition, 1600-tal.180 000 SEK
938Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.60 000 SEK
939Vas, porslin. Qingdynastin.Återrop
940Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
941Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.Återrop
942Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.Återrop
943Vaser, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.7 000 SEK
944Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.4 500 SEK
945Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
946Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.5 000 SEK
947Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.5 000 SEK
948Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.14 000 SEK
949Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden. Signerad Que Lan 阙 岚(1758-1844), daterad 1836.Återrop
950Målning, färg och tusch på papper. Kina, Qingdynastin. Signerad Wu Chao 吴焯, (1676-1733).15 000 SEK
951Målning, oidentifierad konstnär, akvarell och tusch på papper, Qingdynasty, 1800-tal.Återrop
952Rullmålning, tusch och färg på siden lagt på papper, signerad Wang Chengxun 王承勲, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.Återrop
953Albumblad, akvarell och tusch på papper. Kina, Signerad Shitian, Wang Xu.2 000 SEK
954Målningar, två stycken, oidentifierad konstnär, Qingdynastin.Återrop
955Wu Shixian (1865-1919), akvarell på papper.Återrop
956Kruka, keramik. Norra Songdynastin.Återrop
957Krukor, två stycken, keramik. Thailand, Sawankhalok/Kambodja, 1400/1500-tal.Återrop
958Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok/Kambodja, 1300-/1400-tal.4 000 SEK
959Kruka med lock, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.8 000 SEK
960Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.5 000 SEK
961Skulptur, sandsten. Thailand, Ayutthayastil, troligen 1600-/1700-tal.Återrop
962Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.6 000 SEK
963Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
964Illustration till berättelse, Indien, sent 1700-tal.Återrop
965Kärl/Urli, brons. Indien, 1800-tal.30 000 SEK
966Altarbord/Butsudan, lackerat och förgyllt trä. Japan, Edo (1603-1868).38 000 SEK
967Inro, tre delar, lack. Edo perioden, Japan, 1800-tal, signerad Yanagawa Naotsune, Kajikawa saku och med sigill Ei.Återrop
968Miniatyrkista s.k. Karabitsu, lack. Japan, Meiji perioden, sent 1800-tal.Återrop
969Skrivschatull, s.k. Suzuribako i lack. Japan, Meiji (1868-1912).9 000 SEK
970Ask med lock, lack, s.k. Kobako. Japan, Edoperioden (1666-1868).25 000 SEK
971Skrin, lack och pärlemor. Japan, Namban, för den portugisiska marknaden, Edoperioden(1603-1868).44 000 SEK
972Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.Återrop
973Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.Återrop
974Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan.8 000 SEK
975Okänd konstnär, färg och tusch på papper, 1800-tal.8 000 SEK
976Ohara Koson (1877-1945), färgträsnitt, fem stycken. Japan, 1900-talets första hälft.8 500 SEK
977Utagawa Hiroshige I, Utagawa Hiroshige I (Japan) 1797-1858, färgträsnitt, Sudden Shower over Shin-Ōhashi Bridge and Atake.8 500 SEK
978Utagawa Kuniyoshi, Utagawa Ichiyusai Kuniyoshi (1798-1861), efter, färgträsnitt. Japan, 1900-tal.11 000 SEK
979Fat, åtta stycken, porslin. Japan, Edoperioden, 1700-tal.3 500 SEK
980Vinkannor, två stycken, porslin. Japan, Edo perioden (1666-1868).8 500 SEK
981Rökelsekar med lock, s.k. koro, porslin, Kakiemon, Japan, Edo perioden (1603-1868).9 000 SEK
982Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.Återrop
983Skål, porslin. Japan, 1800-tal.4 000 SEK
984Fohund, flintgods. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
985Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).10 000 SEK
986Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.Återrop
987BUDAI, brons, spår av lack och förgyllning. Mingdynastin, daterad till Jiajings femte regeringsår (motsvarande 1526).Återrop
988Avalokiteshvara, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
989Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).Återrop
990Damura, trä och skinn. Tibet, 1800-tal.Återrop
991Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.30 000 SEK
992Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal.20 000 SEK
993Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.Återrop
994Altartäcke, broderat och fodrat siden. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
995Dörröverstycke/panel, skuret trä. Qing dynastin (1644-1912).6 000 SEK
996Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).17 000 SEK
997Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
998Träställ, 10 stycken. Kina, Qingdynastin (1644-1912).15 000 SEK
999Ställ, sju stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
1000Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina.17 000 SEK
1001Penselställ, hardwood. Qingdynastin.Återrop
1002Dagbädd, hardwood och rotting. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.Återrop
1003Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1004Ställ, mörkbetsat trä. Kina, troligen sen Qing dynasti.3 000 SEK
1004AVaser, ett par, lack. Qingdynastin (1644-1912).18 000 SEK
1005Penselställ, lack. Qingdynastin (1644-1912).Återrop