"Inför polisen"
Signerad C. D'Unker och daterad Df. 1857. Duk 91 x 136 cm.
Tidigare i privatsamling, Helsingfors. (1942)
Eskil Cronlund, "Carl d'Unker 1828-1866", 1942, upptagen i förteckningen, kat. nr 30, s. 168, avbildad pl. 16.