Nr. | Föremål | Ändringar |
66 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1931, 900/1000 silver. | Weight ca 485 g. |
83 | Gustaf Janson, ljusstakar, ett par, C.G Hallberg, Stockholm 1961, sterling silver. | En fog öppen/ the stem has come out in one spot. |
210 | Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 75 x 33 cm, signerad AMF. | Måtten är 75 x 33 cm, inte 125 x 33 som tidigare angivit. |
321 | Harald Notini, golvlampa, modell "15600", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal. | Slitage. |
337 | Estrid Ericson, samling av diverse dekorativa objekt, 9 delar, Firma Svenskt Tenn, bl a 1974. | Tändsticksfodralet utgått. Posten omfattar 9 delar. |
339 | Björn Trägårdh, elefanter 3 st, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984-85, modell 1734. | Modellen formgiven av Björn Trägårdh |
409 | brosch, hjortdjur, Firma Svenskt Tenn. | Smärre slitage. |
415 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st ”Utö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | The lot contains 6 chairs. |
454 | Tor Wolfenstein, sannolikt, bord, Swedish Modern, Robert Ditzinger AB, utfört av Bjerkås-Armatur, 1930-40-tal. | höjd 55 cm, bredd 78 cm, djup 45 cm. |
455 | Hans-Agne Jakobsson, tillskriven, takarmatur, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-tal. | Tillskriven |
663 | "Spanska flugan", förlaga till affisch. | Affischen medföljer ej. |
709 | Victor Vasarely, "GYK-K5". | Vi tackar Pierre Vasarely för information om detta verk. |
712 | Serge Poliakoff, Utan titel. | Det aktuella konstverket som kommer att upptas i den kommande Catalogue Raisonné vol 6. Ett certifikat medföljer verket. |
740 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation med fioler. | Utförd 1972. Verket är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8208.72.614 |
741 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation med bläckhorn. | Utförd 1968. |
742 | "Paintbox". | Registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8400.70.018 |
759 | Roger Bissière, "Composition 67 (tache verte)". | Tempera på papper uppfäst på pannå. |
776 | Marino Marini, Cavallo e cavaliere. | Blandteknik på papper. Bukowskis ordinarie köpvillkor gäller efter att arkivnumret har erhållits av Fondazione Marino Marini. |
780 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Dispersion". | Titel "Dispersion". Utförd 1966. Verket är registrerat hos Arman Studio Archives New York. |
786A | Pablo Picasso, ”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme”. | Titel: ”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme”. Utförd 1942-43. |
813 | Stan Wys (Wysocki), ”Olimpijka”. | Korrekt utrop: 30-40.000 SEK
Titel: ”Olimpijka” |