Contemporary Art & Design 642

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1George J. Sowden, bordslampa, "Memphis", ed. 13/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982.8 500 SEK
2Gerard Taylor, bordslampa, "Memphis", ed. 16/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982.7 500 SEK
3Matteo Thun, bordslampa, "Memphis", ed. 9/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982.19 000 SEK
4Michele de Lucchi, bordslampa, "Memphis", ed. 12/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982.18 000 SEK
5Aldo Cibic, bordslampa, "Memphis", ed. 22/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982.20 000 SEK
6Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, ca 1972.2 000 SEK
7Studio OPI (Franco Bettonica & Mario Melocchi), bordslampor, tre stycken, "Cuboluche", Cini & Nils, Milano, Italien, ca 1972.10 000 SEK
8Ingo Maurer, bordslampa, "BiBiBiBi", ed. 137/500, Tyskland, 1980-tal.2 400 SEK
9Piero Fornasetti, barstol, Milano, Italien 1960-70-tal.11 000 SEK
10Ettore Sottsass, spegel, "Ultrafragola", Poltronova, Italien, 2000-tal.80 000 SEK
11Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981.34 000 SEK
12Gaetano Pesce, "Cannaregio", modulsoffa, Cassina, Italien efter 1987.Återrop
13Willy Rizzo, barbord, Cidue, Italien, 1970-tal.22 000 SEK
14Mario Botta, karmstol, "Seconda chair", Alias, Italien, 1980-tal.3 000 SEK
15Mario Botta, stol, "Quinta", Alias, Italien, 1980-tal.5 000 SEK
16Mario Botta, golvlampa, "Shogun", Artemide, Italien, efter 1986.18 000 SEK
17Kara Mann, sideboard, "Wrap Console", Milling Road, 2000-tal.20 000 SEK
18Pia Wallén, matta, tuftad, signerad 'Pia', ca 249 x 169 cm.7 500 SEK
19Dario Tognon, bordslampor 1 par, "Dania", Studio Celli för Artemide, Italien, 1960-70-tal.12 000 SEK
20Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal.65 000 SEK
21Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal.20 000 SEK
22Tobia Scarpa, & Afra Scarpa, "Monk" soffbord, Molteni, Italien, 1970-tal.9 500 SEK
23Mario Botta, "Zefiro", taklampa, Artemide, Italien, 1980-tal.8 500 SEK
24Vico Magistretti, "Atollo", bordslama, Oluce, Italien efter 1977.7 500 SEK
25Mats Theselius, karmstolar, ett par, "The Bamboo King", ed. 171-172/360, Källemo, efter 2000.40 000 SEK
26Mats Theselius, karmstol, "The Bamboo King", ed. 260/360, Källemo, efter 2000.20 000 SEK
27Fåtöljer, ett par, Tyskland 1980-90-tal.13 000 SEK
28William Brand & Annet van Egmond, taklampa, "Kelp", Brand Van Egmond, 2000-tal.28 000 SEK
29Stolar, två stycken, signerade Lebe & Rast "Trigonus X & Y Nr 1".6 500 SEK
30Peter Maly, fåtöljer, ett par, "Circo", COR, Tyskland, efter 1998.5 000 SEK
31Studio Tetrarch, vägglampor, ett par, "Pistillo", Valenti Luce, Italien, efter 1969.9 000 SEK
32Javier Mariscal, stol, "Garriris / Mickey Mouse Chair", AKABA, efter 1988.17 000 SEK
33Gaetano Pesce, fåtölj, "Feltri Chair", Cassina, efter 1986.17 000 SEK
34Mario Bellini, soffa, "Camaleonda", B&B Italia, ca 2020.115 000 SEK
35Olle Bærtling, matta, "Arci", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 195,5 x 101 cm.Återrop
36Åke Axelsson, & KG Nilsson, stol, ed. 1/2, utförd 1982.7 000 SEK
37Mats Theselius, fåtölj ”Aluminium chair”, ed. 59/200, Källemo, efter 1990.115 000 SEK
38Mats Theselius, fåtölj, "Atlantic", Källemo, efter 2005.50 000 SEK
39Eje Ahlgren, bordslampor 1 par, modell "B-075", Bergboms, Malmö 1960-70-tal.5 000 SEK
40Anders Pehrson, golvlampor 2 st, "Bumling Junior", "G-639" ateljé Lyktan, 1970-80-tal.10 000 SEK
40AAnders Pehrson, "Knubbling Special", taklampa, producerad i en begränsad upplaga om ca 10 exemplar, ateljé Lyktan, 1970-tal.6 000 SEK
41Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 64/360, Källemo, efter 2002.70 000 SEK
42Ernst Billgren, bänk, ed. 35/51, Sverige 2006.24 000 SEK
43Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", ed. 79/360, Källemo, efter 1991.130 000 SEK
44John Kandell, skåp, "Gestalten", ed. 32/100, Källemo, Värnamo efter 1989.17 000 SEK
45John Kandell, skåp, "Solitär", Källemo, efter 1981.15 000 SEK
46John Kandell, stol av patinerad brons, "Solitär", ed. 4/7, Källemo.105 000 SEK
47Lars Englund, pall, Skelder AB, 1990-tal.6 000 SEK
48Italiensk formgivare, golvlampa, Italien 1970-80-tal.13 000 SEK
49Fernando & Humberto Campana, en signerad och daterad "Favela chair", fåtölj, Edra, Italien, 2003.42 000 SEK
50Soffbord, Italien 1980-tal.9 000 SEK
51Patricia Urquiola, "Biknit", chaise longue, Moroso, efter 2011.15 000 SEK
52"Biknit", chaise longue, Moroso, efter 2011.Återrop
53Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, modell "G 110", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.14 000 SEK
54Gillis Lundgren, fåtöljer 1 par, "Sirius", IKEA, 1970-tal.28 000 SEK
54AGunnar Kanevad, spegel, Linköping, 1987.12 000 SEK
55Yrjö Kukkapuro, "Remmi", fåtöljer 1 par, Avarte, Finland, 1960-70-tal. Proveniens Yrjö Kukkapuro.9 000 SEK
56Yrjö Kukkapuro, karmstol, "416 A chair" "Junior", Haimi, Finland, 1975. Proveniens Yrjö Kukkapuro, även signerad av honom.7 000 SEK
57Ilkka Suppanen, "Game Shelf", Snowcrash, 1999. Proveniens Yrjö Kukkapuro.11 000 SEK
58Olle Andersson, ljusstake, "En lumen", 2+Design, Värnamo 1991.3 000 SEK
58AKarin Björquist, servis, "Nobel", 48 delar, Rörstrand, efter 1991.32 000 SEK
59Gunnar Cyrén, glasservis, 46 delar, "Kolonn", Orrefors, efter 1964.13 000 SEK
60Mats Theselius, fåtölj, "Star", ed. 98/360, Källemo, efter 2009.38 000 SEK
61ljuskrona för 16 ljus, Boda glasbruk och smide.Återrop
62Erik Höglund, skulptur, studio Strömbergshyttan 1988, unik.9 000 SEK
63Erik Höglund, skulptur, signerad och daterad 1988.9 000 SEK
64Verner Panton, takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.17 000 SEK
65Verner Panton, matta, "Wave", maskingjord rya, diameter ca 243 cm, Unika Vaev, Danmark.17 000 SEK
66Arne Jacobsen, matgrupp, "Prepop", Asko, Finland, 1969.13 000 SEK
67Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International, 2000-tal.80 000 SEK
68Poul Kjaerholm, stolar, sex stycken, "PK-9", Fritz Hansen, Danmark, 2006.80 000 SEK
69Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Danmark, efter 1963.16 000 SEK
70Marc Newson, cykel "MN", Biomega, Danmark, efter 1998.7 500 SEK
71Peter Qvist Lorentsen, fåtölj, "Peak", egen studio, Danmark, 2000-tal.30 000 SEK
72Robert Mallet-Stevens, stolar åtta stycken, modell "222", edition Andrée Putman, Ecart Paris, 1980-tal.16 000 SEK
73Poul Kjaerholm, "Pk-80", dagbädd, Fritz Hansen, Danmark, 2019.70 000 SEK
74Paolo Pallucco, fåtöljer, ett par, Gambe-Pallucco, Italien, 1980-tal.26 000 SEK
75Rodolfo Dordoni, vas, "Manto", Venini, Murano, Italien, 2001.Återrop
76Olle Bærtling, matta, "Erey", handtuftad, ca 201 x 101 cm, Baertling/Asplund.13 000 SEK
77Miroslav Navratil, fåtöljer, ett par, Tjeckoslovakien, Cesky Nabytek, efter 1959.12 000 SEK
78Michel Ducaroy, soffa, fåtölj och fotpall, "Togo", Ligne Roset, 2000-tal.40 000 SEK
79Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 75/360, Källemo, efter 1999.75 000 SEK
80Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 35/360, Källemo, efter 1999.80 000 SEK
81Meret Oppenheim, bord "Traccia table", Simon Gavina Edition.26 000 SEK
82Javier Mariscal, barpallar, tre stycken, "Duplex", BD Barcelona, 1980-tal.8 000 SEK
83Jakob Timpe, golvlampa, "Camp", Marset Iluminación, Spanien, efter 2004.6 000 SEK
84Hilma af Klint, matta, "Group V, no 2, Series WUS, Seven Pointed Star", numrerad 11/30, handtuftad, ca 195 x 160 cm.22 000 SEK
85Vladimir Kagan, "Omnibus 1", modulsoffa i 5 delar, Vladimir Kagan Designs INC, USA, 1970-tal.90 000 SEK
86Charles & Ray Eames, hyllsystem, "ESU-Eames Storage Unit", Vitra, 2015.16 000 SEK
87Charles & Ray Eames, fåtölj, "Lounge chair", Vitra, 2000-tal.34 000 SEK
88Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 33/199, Källemo, efter 2015.60 000 SEK
89Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 160/199, Källemo, efter 2015.Återrop
90Thomas Sandell, "Bröllopsskåp", ed. 188/200, Asplund, Stockholm efter 1990.4 500 SEK
90AEero Aarnio, "Åskbollen", Asko Internationall, 1960-70-tal.42 000 SEK
90BErnst Billgren, skulptur "Winter Coffie large", Berengo studio, Italien, ed. 3/6.Återrop
91Fredrik Wretman, bord, del av installationen "And so it goes", ed. 14, Källemo, efter 1992.65 000 SEK
92Fredrik Wretman, karmstol, del av installationen "And so it goes", ed. 14, Källemo, efter 1992.75 000 SEK
93Sigurdur Gustafsson, fåtölj / skulptur, "Wind", ed. 25/33, Källemo, Värnamo, efter 2003.24 000 SEK
94FOLKFORM, "Candle Collage", ljusstake, ed. 20/25, Studio Folkform, 2010.8 500 SEK
95Fredrik Nielsen, skulptur/ vas, "Purple Pitcher" The Glass Factory, Boda, 2009.26 000 SEK