Nr. | Föremål | Klubbat pris |
100A | Ampel, för sex ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | 26 000 SEK |
101 | Ljuskrona, för åtta ljus, Louis XV-stil 1900-tal. | 30 000 SEK |
102 | Lykta, för tre ljus, Louis XV-stil, 1800-tal. | 24 000 SEK |
103 | Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 30 000 SEK |
104 | Kandelaber, för två ljus, Sverige 1700/1800-tal. | 65 000 SEK |
105 | Kandelaber för sex ljus, Frankrike 1800-talets mitt, Senempire. | 11 000 SEK |
106 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 34 000 SEK |
107 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 12 000 SEK |
108 | Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 17 000 SEK |
109 | Ljusstakar ett par, troligen Tyskland ca år 1800, Louis XVI. | 12 000 SEK |
110 | Ljusstakar, ett par, Berliner Eisen, Tyskland 1800-talet första del, Empire. | 6 000 SEK |
111 | Väggpendyl, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
112 | Biblioteksur, av James Crossley (1776-1818) London ca 1780, George III. | 37 500 SEK |
113 | Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI. | 8 500 SEK |
114 | Bordspendyl, Frankrike omkring år 1820, Empire. | 16 000 SEK |
115 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 6 500 SEK |
116 | Golvur, märkt Herman Dreyer Holmia, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock. | 16 000 SEK |
117 | Bordsuppsats, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 65 000 SEK |
118 | Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire. | 6 500 SEK |
119 | Urna, Älvdalen 1800-talets första hälf, Empire. | 80 000 SEK |
120 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 24 000 SEK |
121 | Urna, Sverige 1800-talets första del, Empire. | 6 000 SEK |
122 | Tazza, troligen Italien, sekelskiftet 1900. | 14 000 SEK |
123 | Porträttmedaljong, troligen Italien 1700-tal. | 15 000 SEK |
124 | Byst, troligen italiensk Grand tour souvenir 1600-tal eller senare. | 36 000 SEK |
125 | Porträttmedaljong, föreställande Karl XIV Johan, 1800-talets början, Empire. | 6 000 SEK |
126 | Potpourriurnor med lock, ett par, 1800-tal. | 10 000 SEK |
127 | Spegelplatå, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), Sengustaviansk. | Återrop |
128 | Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire. | 12 000 SEK |
129 | Bordsdekoration, troligen England ca år 1800. | 6 000 SEK |
130 | Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko. | 10 000 SEK |
131 | Värja, svensk av karolinsk normaltyp för kavalleriet från omkring år 1700. | 90 000 SEK |
132 | Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska. | 16 000 SEK |
133 | Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal. | 16 000 SEK |
134 | Druvpokal med lock, silver, sannolikt Österrike/Hammerstadt 1700-tal. Barock. | 16 000 SEK |
135 | Baltzar Ekström, brännvinsskål, silver, Halmstad 1706. Karolinsk barock. | 5 500 SEK |
136 | Lorens Stabeus, kåsa, delvis förgyllt silver, Stockholm 1754. | 5 500 SEK |
137 | David Schwestermüller I, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Augsburg 1634-1635. Barock. | 60 000 SEK |
138 | Andreas Junge I, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Königsberg, möjligen 1736. | 46 000 SEK |
139 | Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1736. Barock. | 40 000 SEK |
140 | Carl Fahlberg, dryckeskanna, silver, Uppsala 1759. Barock. | 12 000 SEK |
141 | Baltzar Ekeström, dryckeskanna, silver, Halmstad 1768. Barock. | 44 000 SEK |
142 | Myntbägare, silver, Sverige 1700-tal. | 22 000 SEK |
143 | Olof Löfvander d.ä., skrammelbägare, silver, Luleå (1752-1784 (1789)). | 14 000 SEK |
144 | Feodor Petrov, bägare, silver, Moskva 1766. | 4 000 SEK |
145 | Bägare, silver, Regensburg, tidigt 1700-tal, okänd mästarstämpel AS. Barock. | 4 000 SEK |
146 | Nicolaus Breuman, Kallskål med lock, delvis förgyllt silver, Stockholm (1666-1676 (77)). | Återrop |
147 | Abraham Wirgman, bägare, silver, Göteborg 1715. | 13 000 SEK |
148 | Paul Zachun, bägare, silver, Norrköping 1732. | 13 000 SEK |
149 | Petter Davidsson, bägare, silver, Norrköping 1766. | 4 000 SEK |
150 | Jørgen Bleckman d.y., sked, silver, (Bergen 1622-efter 1670). | Återrop |
151 | Hans Jacob Möller (levnadsår 1778-1852), sked, delvis förgyllt silver, Köpenhamn. | Återrop |
152 | Sked, silver, okänd mästare, Norden 1599. | 7 500 SEK |
153 | Johan Söderdahl, sked, silver, Söderköping 1762. | 5 500 SEK |
154 | Nicolai Linde, sked, silver, Köpenhamn 1751. | Återrop |
155 | Erik Stridbeck, sked, silver, Köpenhamn (levnadsår 1770-1842). | Återrop |
157 | Carl Klingwall, dryckeskanna, silver, Västerås 1785. Rokoko. | 20 000 SEK |
158 | Jonas Berg, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1755. | Återrop |
159 | Conrad Heitmüller, bägare, silver, Nyköping 1775. | 2 200 SEK |
160 | Saltkar, ett par, silver, otydlig mästarstämpel. Tyskland 1700-tal. Rokoko. | 4 000 SEK |
161 | Stephan Westerstråhle d.ä, saltkar, ett par, Västervik 1763. Rokoko. | 10 000 SEK |
162 | Petter Kleen, kaffekanna, silver, Ystad 1761, rokoko. | 75 000 SEK |
163 | Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko. | 60 000 SEK |
164 | Lewenhauptska besticken, 2 par, sk "couvert" förgyllt silver, Kirstein respektive Büttner, Strasburg originaletuier. | 12 000 SEK |
165 | Isak Trybom, bestick, 17 st, silver, Stockholm 1766. Rokoko. | 10 000 SEK |
166 | Simson Ryberg, kalk med paten 1772, delvis förgyllt silver, Stockholm 1772. | Återrop |
167 | Matthias Grahl, tårtspade, silver, Göteborg 1749. Rokoko. | 13 000 SEK |
168 | Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1791. | 28 000 SEK |
169 | Johann Christian Jancke d.ä., sockerskrin, silver, Breslau (1776-1791). Rokoko. | 8 500 SEK |
170 | Strömsbergs gårds reseschatull, utrustat med silverföremål av O Hasselquist och J N Segebaden, Jönköping, sent 1700-tal. | 32 000 SEK |
171 | Isak Trybom, bestick, silver, 12 delar, Stockholm 1775. Rokoko. | 6 500 SEK |
172 | Claude-Antoine Charvet, ljusstakar, ett par, silver, Paris (verksam 1757-1782). Louis XV. | 24 000 SEK |
173 | Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1746. Rokoko. | 12 000 SEK |
173A | Jonas Thomasson Ronander, fat, ett par, silver, Stockholm 1758. Rokoko. | 40 000 SEK |
174 | Edward Wakelin, två fat, silver, London 1754. Rokoko. | Återrop |
175 | William Fountain, stekfat, silver, London 1799. | Återrop |
176 | Simson Ryberg, saltkar, ett par, delvis förgyllt silver, Stockholm 1794. | 6 400 SEK |
177 | Johann Balthasar Heckenauer, ljusstakar, ett par, silver, Augsburg (1775-1777). Rokoko. | 17 000 SEK |
178 | Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793. Gustavianska. | 26 000 SEK |
179 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska. | 42 000 SEK |
180 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. | Återrop |
181 | Lars Boye, skrin, silver, Stockholm 1783. Gustavianskt. | 26 000 SEK |
182 | Mikael Nyberg, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1791. Gustavianska. | 12 000 SEK |
183 | Petter Eneroth, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1785. Gustaviansk. | 8 500 SEK |
184 | Isak Appelquist, Sockerskål med lock, silver, Stockholm 1795. Sengustaviansk. | 6 000 SEK |
185 | Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1793. | 6 000 SEK |
186 | Pehr eller Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1810. Empire. | 19 000 SEK |
187 | Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire. | Återrop |
188 | Adolf Zethelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1816. Empire. | 6 500 SEK |
190 | Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1790.
Gustaviansk. | Återrop |
191 | Anders Dunderberg, kaffekanna, silver, Gävle 1792. Gustaviansk. | Återrop |
192 | Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1812. Empire. | 7 000 SEK |
193 | Johan Petter Grönvall, karott med lock på réchaud, silver, Stockholm 1829. Empire. | 26 000 SEK |
194 | Magnus Dahlqvist, kaffekanna, silver, Stockholm, 1820. Empire. | Återrop |
195 | Petter Eneroth, saltkar, ett par silver, Stockholm, 1795. Sengustavianska. | 4 000 SEK |
196 | Olof Hellbom, desserskedar, 12 st, silver, Stockholm 1800. Sengustavianska. | Återrop |
197 | Nils Hellberg, myntbägare, delvis förgyllt silver, Norrtälje 1805. | 5 500 SEK |
198 | Henrik Hervander, dryckeskanna, silver, Linköping 1818. Empire. | Återrop |
199 | Gustaf Folcker, uppläggningsfat, silver, Stockholm sannolikt 1860. | 12 000 SEK |
200 | Pokal, silver, Peter Muller, S:t Petersburg, ca 1830. | Återrop |