Nr. | Föremål | Klubbat pris |
202 | Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark, 1950-60-tal. | 125 000 SEK |
203 | Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1950-60-tal. modell 21439. | 50 000 SEK |
204 | Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20897. | 95 000 SEK |
205 | Erik Magnussen, tillskriven, vas, Bing & Grøndahl, Danmark tidigt 1960-tal. | 6 500 SEK |
206 | Pablo Picasso, kanna, "Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1955, variant av A.R. 296. | 70 000 SEK |
207 | Pablo Picasso, fat "Visage de Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955, A.R. 286. | 85 000 SEK |
208 | Pablo Picasso, kanna "Pichet au Vase", Madoura Vallauris Frankrike, 1954. A.R 226. | 170 000 SEK |
209 | Pablo Picasso, fat "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 161. | 24 000 SEK |
210 | Pablo Picasso, "Petit cheval no 61", fat, Madoura, Vallauris efter 1963, ed. 122/150. | 60 000 SEK |
211 | Pablo Picasso, kanna "Visage" Madoura, Vallauris Frankrike, 9 januari 1969, A.R 611. | 75 000 SEK |
212 | Anna Möcklin, jardinière, Firma K. Anderson, Stockholm 1911, jugend. Möjligen formgiven av Ferdinand Boberg. | 13 000 SEK |
213 | Ferdinand Boberg, vas/ ytterfoder "Skogen", Firma K. Anderson Stockholm 1912, jugend, silver, signerad AM (Anna Möcklin). | 120 000 SEK |
214 | Märta af Ekenstam, nautiluspokal, Malmö 1914, silver med olika stenar. | 17 000 SEK |
215 | Aron Jerndahl, terrin med lock "Dansen", Johan August Ferngren Stockholm 1930, silver. | 34 000 SEK |
216 | Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1939, silver, bysantinska modellen. | 20 000 SEK |
217 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 61 delar, silver, Lund 1951-64. | 40 000 SEK |
218 | Wiwen Nilsson, halsband med hänge, Lund 1942, sterling silver och bergkristall. | 18 000 SEK |
219 | Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund, sterling silver, förgyllda. | 5 000 SEK |
220 | Wiwen Nilsson, armring, Lund 1941, sterling och onyx. | 18 000 SEK |
221 | Atelier Borgila, moccaservis, 3 delar, Stockholm 1934, sterling silver. | 7 500 SEK |
222 | Atelier Borgila, kandelabrar, ett par för två ljus, Stockholm 1934, sterling silver. | 20 000 SEK |
223 | Erik Fleming, burk med lock och sked, Atelier Borgila, Stockholm 1936, sterling silver. | 2 500 SEK |
224 | Atelier Borgila, tallrikar, 8 st, Stockholm 1955 och en 1957, sterling. | 34 000 SEK |
225 | Atelier Borgila, karott med lock, Stockholm 1974, sterling silver. | 7 000 SEK |
226 | Atelier Borgila, robotskulptur, sterling silver och guld, 18k, Stockholm 1970. | 28 000 SEK |
227 | Tore Kullander, vas, Silversmén, Borås 1947, silver. | 5 500 SEK |
228 | Inga-Britt "Ibe" Dahlquist, collier, brosch (Olof Barve), örhängen och armring, egen studio, Malmö 1958-1959, sterling silver. | 22 000 SEK |
229 | Sonja Hahn-Ekberg, halsband och två broscher, textila smycken, tidigt 1960-tal. | 3 000 SEK |
230 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, brosch samt hänge med graal av Edward Hald, egen verkstad ca 1948-1953. | 44 000 SEK |
231 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke och örhängen, utförda i egen studio 1950-tal, silver. | 11 000 SEK |
231A | Vivianna Torun Bülow-Hübe, brosch, utförd i egen verkstad, Stockholm 1963, silver. | 4 000 SEK |
232 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, dosa, etui och tandpetare, egen verkstad, Frankrike tidigt 1960-tal. | 9 500 SEK |
233 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, hårkam, egen verkstad Stockholm 1964, silver med droppar av bergkristall. | 20 000 SEK |
234 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, armbandsur, Georg Jensen, jubileumsutgåva, stål med briljantslipade diamanter, design nr 326, edition 027/100. | 15 000 SEK |
235 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, 18k guld med pärlor, designnr 904. | 22 000 SEK |
236 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, hängsmycke med rutilkvarts, sterling silver, utförd i egen ateljé, Indonesien. | Återrop |
237 | Claës Giertta, kaffekanna, Stockholm 1970, sterling silver. | 7 000 SEK |
238 | Einar Telander, vas, Silversmedja Einar Telander Stockholm/ Lidingö 1977, sterling silver. | 4 500 SEK |
239 | Einar Telander, kanna, sterling silver, Silversmedja Einar Telander Stockholm/ Lidingö 1981. | 7 500 SEK |
240 | Owe Johansson, ljusstakar ett par, Lund (Hven) 1994, sterling silver. | Återrop |
241 | Bo Parkvall, mjökkanna, Stockholm 1998, silver. | 6 500 SEK |
242 | halsring, Stockholm 1967, 18K guld med svart pärla. | Återrop |
243 | Sigurd Persson, armband, Stockholm 1995, sterling silver. | 12 000 SEK |
244 | Sigurd Persson, kanna, Stockholm 1998, smed Lars Munkhammar, sterling. | 36 000 SEK |
245 | Bengt Liljedahl, ljusstakar, ett par, Stockholm 2002, sterling. | 15 000 SEK |
246 | Anna-Stina Åberg, tårtspade, Nyköping 2003, sterling silver. | 2 600 SEK |
247 | Wolfgang Gessl, skål, Ateljé Wolfgang Gessl, Stockholm 2009, sterling silver och bergkristall. | 7 500 SEK |
248 | Karlheinz Sauer, kanna, egen studio, Kalmar 2016, sterling silver. | 13 000 SEK |
249 | Johan Rohde, bestickuppsättning "Konge/Acorn", 86 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling och rostfritt. | 38 000 SEK |
250 | Georg Jensen, bordständare / oljelampa, Köpenhamn, 1915-19, design nr 13, 830/1000 silver. | 9 000 SEK |
251 | Georg Jensen, bestickuppsättning, 117 delar "Kugel/ Beaded", Köpenhamn 1925-44 (majoriteten 1933-44), silver mm. | 42 000 SEK |
252 | Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, design nr 263 A, sterling silver. | 16 000 SEK |
253 | Georg Jensen, bestickuppsättning, 111 delar, "Antik/Continental", Köpenhamn, flertalet delar efter 1945, sv importstämplar. | Återrop |
254 | Gustaf Fjaestad, Överkast, Vävd med flossad tråd, ca 272,5 x 171 cm. | 3 000 SEK |
255 | Märta Måås-Fjetterström, draperi "Röda Duchatell", rölakan, ca 290,5 x 145,5 cm, signerad MMF. | 18 000 SEK |
256 | Märta Måås-Fjetterström, draperi "Gröna Duchatell", rölakan, ca 288,5 x 153 cm, signerad MMF. | 22 000 SEK |
257 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 241,5 x 149,5 cm, signerat MMF. | 40 000 SEK |
258 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Lockarp", rölakan. 244,5 x 150 cm. Signerat MMF. | 22 000 SEK |
259 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Skaftblomman", inplock på linnebotten, ca 131,5 x 47 cm, signerad MMF. | 13 000 SEK |
260 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 215 x 153 cm, signerad MMF. | 26 000 SEK |
261 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Knoppen", gobelängteknik, ca 91,5 x 50 cm, signerad AB MMF. | 6 500 SEK |
262 | Märta Måås-Fjetterström, vävnader, 4 st. "Knoppen", gobelängteknik, ca 34,5 x 36-37 cm - 34-35,5 x 51 cm, signerad AB MMF. | 12 000 SEK |
263 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Lövendal", inplock på linnebotten, ca 155 x 67 cm, signerad MMF. | 15 000 SEK |
264 | Barbro Nilsson, Draperi, "Vingåkra", Gobelängteknik, 226 x 132,5 cm. | 22 000 SEK |
265 | Jean Lurcat, Vävd tapet, "En Mansour", gobelängteknik, ca 128 x 81 cm, signerad Lurçat. | 95 000 SEK |
266 | Matta, rölakan, ca 359 x 247 cm, Sverige. | 36 000 SEK |
267 | matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 253,5 x 169 cm, signerad MMF. | Återrop |
268 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd Flossa", flossa, ca 300 x 272 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
269 | Brita Grahn, matta, "Blåvinge", rölakan, ca 282 x 202,5 cm, signerad Brita Grahn. | 50 000 SEK |
270 | Märta Måås-Fjetterström, matta "Ståndaren", flossa, ca 248 x 193 cm, signerad AB MMF. | 80 000 SEK |
271 | Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 247 x 168 cm, signerad RC. | 18 000 SEK |
272 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 249,5 x 198,5 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
273 | Brita Grahn, matta, "Grå rundel", reliefflossa, ca 210 x 190 cm, signerad Brita Grahn. | 13 000 SEK |
274 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
275 | Elsa Gullberg, sannolikt, matta, rölakan, ca 234 x 183 cm, osignerad. | 15 000 SEK |
276 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 423 x 200 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
277 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 291 x 207 cm, signerad AB MMF. | 46 000 SEK |
278 | Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 365 x 268 cm, signerad JJ B. | 28 000 SEK |
279 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Sommarmattan", rölakan, ca 277,5 x 180,5 cm, signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
280 | Ingrid Dessau, sannolikt, matta, rölakan, osignerad, ca 348 x 173 cm. Sverige 1955. | 40 000 SEK |
281 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Munka-Ljungby", rölakan, ca 217,5 x 140 cm, signerad AB MMF. | 42 000 SEK |
282 | Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige. | 36 000 SEK |
283 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 294 x 236 cm, signerad MMF. | 25 000 SEK |
284 | Anna Maria Hoke, matta, gobelängteknik, ca 278 x 163 cm, signerad GH AMH. | 26 000 SEK |
285 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 222 x 129,5 cm, signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
286 | Judith Johansson, unik matta, "siluetter", rölakan, ca 238 x 168,5 cm, signerad JJ. | 36 000 SEK |
287 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Örtagården", flossa, ca 343,5 x 252,5 cm, signerad AB MMF. | 250 000 SEK |
288 | Matta, rölakan, ca 240 x 155 cm, Sverige. | 18 000 SEK |
289 | matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 258 x 162,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
290 | Edna Martin, matta, "Vårmattan", rölakan, ca 244 x 189,5 cm, signerad SH EM. | Återrop |
291 | Sigvard Bernadotte, matta, "Vitsippa", rölakan, 846 x 395,5 cm, signerad SB. | 220 000 SEK |
292 | Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 320 x 194 cm, osignerad. | 65 000 SEK |
293 | Sigvard Bernadotte, matta, flossa, ca 219 x 167 cm, signerad SB. | 12 000 SEK |
294 | Judith Johansson, matta "Nattfrost", rölakan, ca 200,5 x 139 cm, signerad JJ L. | 9 500 SEK |
295 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blåplump", rölakan, ca 291 x 201 cm, signerad AB MMF. | 140 000 SEK |
296 | Judith Johansson, matta "Spise Hall", rölakan, 275 x 224 cm. Signerad JJ. | 36 000 SEK |
297 | Barbro Nilsson, Matta, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 332 x 212 cm, signerad AB MMF BN. | 130 000 SEK |
298 | Barbro Nilsson, Matta, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 250 x 181,5 cm, signerad AB MMF BN. | 80 000 SEK |
299 | Svea Norén, matta, gobelängteknik, ca 298 x 202 cm, signerad SN. | 42 000 SEK |
300 | Barbro Nilsson, Gallerimatta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 205 x 83 cm, signerad AB MMF BN. | 30 000 SEK |