halsband och två broscher, textila smycken, tidigt 1960-tal.
Halsband och broscher med dekor av broderier och glaspärlor, samtliga signerade "S". Halssmycket med inre omkrets om ca 40 cm, längd 18 cm, kvadratisk brosch ca 6 x 6 cm, rund brosch ca 7 cm diameter.
Smärre slitage.
Inköpta via Konsthantverkarna, Stockholm tidigt 1960-tal.
Lillemor Dell, "Textila Juveler, Sonja Hahn-Ekberg Smyckeskonstnär", Carlsson förlag, 2002, jämför sid 36, Hahn-Ekbergs karriär började just med broscher av denna karaktär.
Hahn-Ekberg har deltagit i ett omfattande utställningsarbete, i samlingsutställningar och separat, både i Sverige och internationellt, från 1960-talet fram till ca 2001.
Finns representerad på:
Nationalmuseum, Stockholm
Röhsska Museet, Göteborg
Malmö Konstmuseum
Kunstindustrimuseet, Oslo