Nr. | Föremål | Klubbat pris |
889 | Mahayogi Shivaa, brons. Nepal, Hindu, 1900-tal. | Återrop |
890 | Tsongkapa, kopparlegering. Nepal, 1900-tal. | Återrop |
891 | Sigill, fyra stycken, kopparlegering samt mässing. Indien, samt Kina, 17/1800-tal. | 3 000 SEK |
892 | Plakett, koppar samt två hängen, Tibet, 18/1900-tal. | Återrop |
893 | Rituellt hopfällbart bord, koppar och mässing. Tibet/Nepal, 20th Century. | Återrop |
894 | Samling bronsföremål, 11 delar. Kina, Burma, Indien. | Återrop |
895 | Spegel, brons. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr). | 7 000 SEK |
896 | BRONSSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr). | Återrop |
897 | SPEGLAR, två stycken, brons. Troligen Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr). | Återrop |
898 | SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.). | 3 500 SEK |
899 | Spegel, delvis försilvrad brons. Tangdynastin (618-907). | Återrop |
900 | SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907). | 5 000 SEK |
901 | Spegel, brons. Jindynastin (1115-1234). | 14 000 SEK |
902 | Spegel, brons. Yuan/Mingdynastin 1200/1300-tal. | 24 000 SEK |
903 | Speglar, två stycken, brons. Yuan/Mingdynastin. | Återrop |
904 | Buddha Shakyamuni, brons Thailand/Siam, troligen Lanna, 1700-tal. | 26 000 SEK |
905 | Buddhahuvud, lavasten. Java, Borobodur-stil. | 13 000 SEK |
906 | Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644). | Återrop |
907 | Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
908 | Jambhala, kopparlegering. Nepal, troligen 1100/1200-tal. | 560 000 SEK |
909 | Buddha Aksobhya, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 13/1400-tal. | Återrop |
910 | Vit Tara, förgylld brons. Tibetokinesisk/, 1700-tal. | 32 000 SEK |
911 | Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal. | Återrop |
912 | Dakini, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal. | 100 000 SEK |
913 | Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |
914 | Fohund/snölejon, kallförgylld och lackerad kopparlegering. Tibetokinesisk/Mongoliet, 1700-tal. | 42 000 SEK |
915 | Rökelskar, tripod, brons. Yuan/Mingdynastin. | 3 500 SEK |
916 | Vas, brons. Yuan/Mingdynastin eller äldre. | Återrop |
917 | Rökelsekar, kopparlegering, 16/1700-tal. | 34 000 SEK |
918 | Trädgårdsklippa, på träsockel. Japan, 1900-tal. Sockeln signerad. | 12 000 SEK |
919 | Trädgårdsklippa på träställ. Kina, 1900-tal. | 17 000 SEK |
920 | Sigill, två stycken, i gul respektive rödsten, Kina. | 8 100 SEK |
921 | Sigill, tre stycken, sten. Kina, Qingdynastin. | 10 000 SEK |
922 | Sigill, tre stycken, nefrit. Kina. | Återrop |
923 | Ruyistav, nefrit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
924 | Skulpterat objekt, nefrit. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | Återrop |
925 | Skulptur, nefrit samt gultonad sten. Kina, omkring 1900. | 4 000 SEK |
926 | Scholars objects, fem delar, sten och emaljarbete i silver. Qing dynastin. | Återrop |
927 | Skulptur, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal. | 7 500 SEK |
928 | Sigill, två stycken, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
929 | Bälteshake samt två amuletter, nefrit. Qingdynastin eller äldre. | Återrop |
930 | Vas, skulptur och handtag, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
931 | Penselbad, grön sten. Qingdynastin. | 4 500 SEK |
932 | Amuletter, tre stycken, nefrit, Kina. | 4 000 SEK |
933 | Rökelsekar med lock, agat, silvermonterad. Kina, Sen Qing/tidigt 1900-tal. | Återrop |
934 | Guanyin, nefrit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
935 | Skulptur, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
936 | Penselställ, rotskultpur. Qingdynastin. | Återrop |
937 | Penselställ, trä, skulpterad och lackerad. Qingdynastin. | Återrop |
938 | Cikadabur, kalebass. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
939 | Karmstolar, ett par, trä. Qing dynasty, (1644-1912). | 26 100 SEK |
940 | Skål, silver. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
941 | Ask med lock, silver. Kina, Shanghai, Zee Sung, tidigt 1900-tal. | Återrop |
942 | Teservis, tre delar, silver. Kina, Shanghai, tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
943 | Fat, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
944 | Kopp samt fat, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
945 | Broderi, siden. Qingdynastin (1644-1912). | 9 500 SEK |
946 | Väggfält, broderat siden. Qing dynastin, omkring år 1800. | 55 000 SEK |
947 | Del av kinesisk rock, siden. Qingdynastin, 1700-tal. | 10 000 SEK |
948 | Ämbetsmannarock, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 26 000 SEK |
949 | Stenplakett till bordskärm. Qingdynastin. | Återrop |
950 | Rullmålning, okänd konstnär, tusch och akvarell på papper. Sen Ming/Tidig Qingdynasti efter äldre mästare. | 165 000 SEK |
951 | Okänd konstnär, målning, tusch och färg på papper, Qing dynastin. | 10 000 SEK |
952 | Okänd konstnär, tusch och akvarell på siden. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
953 | Sidenmålning, okänd konstnär. Sen Qingdynasti. | 6 000 SEK |
954 | Sidenmålning av oidentifierad konstnär, tidigt 1900-tal. | 8 500 SEK |
955 | Rullmålning, akvarell och tusch på papper. Wan Fen/Zeng Huirong 曾惠容. Kina, 1900-talets mitt. | 15 000 SEK |
956 | Glasmålning. Qingdynastin (1664-1912). | 28 100 SEK |
957 | Qi Baishi (1864-1957), träsnitt, efter. Kina, 1900-tal. | Återrop |
958 | Samling böcker, 13 stycken, om Jade. | Återrop |
959 | Chinese Armorial Porcelain, David Sanctuary Howard, London 1974. | Återrop |
960 | Skulptur, grått lergods. Handynastin (206 f.Kr.–220 e.Kr). | 6 500 SEK |
961 | Figurin, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 6 000 SEK |
962 | Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 28 000 SEK |
963 | FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
964 | Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal. | 28 000 SEK |
965 | Rökelseställ, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 60 000 SEK |
966 | Skålfat, två stycken, keramik. Yuan/Mingdynastin. | Återrop |
967 | Skål, porslin, jun. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
968 | Kruka, porslin. Junglasyr, Mingdynastin (1368-1644). | 24 000 SEK |
969 | Skål, keramik. Jun, Yuan/Mingdynastin. | Återrop |
970 | Ask utan lock, porslin. Ming dynastin med Wanlis märke och period (1572-1620). | 11 000 SEK |
971 | Kruka, porslin. Transition, 1600-tal. | 14 000 SEK |
972 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
973 | Skål, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 44 000 SEK |
974 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
975 | Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, Kanqxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
976 | Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, Kangxistil, 1800-tal. | 26 000 SEK |
977 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
978 | A large imari charger, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
979 | Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
980 | Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
981 | Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 5 500 SEK |
982 | Servis, 62 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 70 000 SEK |
983 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
984 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
985 | Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 16 000 SEK |
986 | Fat, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), daterade 1741. | 5 500 SEK |
987 | Urnor med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). Silverlocken märkta Arvid Floberg, 1780. | 15 000 SEK |
988 | Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |