Guanyin sittande på elefant. Celadonfärgad glasyr samt oglaserade partier. Höjd 26.5 cm.
Smärre ytslitage. Skador. Samt lagning på huvudet.
Compare a similar, sold at Sothebys, Fine Chinese ceramics & Works of Art, New York, 16 Sept 2014, lot no 144.