Nr. | Föremål | Klubbat pris |
790 | Jan Adriaensz van Staveren Hans efterföljd, Apostel med den heliga skriften. | 15 000 SEK |
791 | Kyrkointeriör. | Återrop |
792 | Andreas von Behn, Konungarnas tillbedjan och Kristus bland doktorerna, ett par. | 60 100 SEK |
793 | Kvinna med slända. | Återrop |
794 | Giovanni Ottaviani, Två portar samt en sektionsbild från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 22 000 SEK |
795 | Giovanni Ottaviani, Fem takvalv från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 44 000 SEK |
796 | Giovanni Ottaviani, Fyra takvalv från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 48 000 SEK |
797 | Giovanni Ottaviani, Fyra takvalv från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 48 000 SEK |
798 | Giovanni Volpato, Sex väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 125 000 SEK |
799 | Giovanni Volpato, Sex väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 60 000 SEK |
800 | Giovanni Ottaviani, Sju väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 40 000 SEK |
801 | Giovanni Ottaviani, Sju väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen. | 34 000 SEK |
802 | "La Maison Carrée à Nîmes". | 10 000 SEK |
803 | Niclas Lafrensen d.y., Morgontoiletten. | 28 000 SEK |
804 | Carl August Ehrensvärd, ”Priapusfest”. | 55 000 SEK |
805 | Johan Tobias Sergel Tillskriven, Studie av en sittande naken man sedd bakifrån i ett landskap. | 5 500 SEK |
806 | Gunnar Berndtson, Kurtis. | 180 000 SEK |
807 | Julius Kronberg, Diana. | 75 000 SEK |
808 | Oscar Björck, "I bildhuggarateliern". | 200 000 SEK |
809 | Gustaf Cederström, ”Hästgardeskorpral”. | 80 000 SEK |
810 | Hugo Salmson, "Rokoko". | Återrop |
811 | Richard Hall, Porträtt föreställande Comtesse de Ploie. | 20 000 SEK |
812 | Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam Hans krets, Fisken rensas. | 16 000 SEK |
813 | Pieter de Bloot, Blöjbytet. | 17 000 SEK |
814 | Giuseppe Nogari Hans efterföljd, Äldre kvinna med slända. | Återrop |
815 | Girolamo da Ponte (Bassano) Tillskriven, Kvinna vid spisen. | Återrop |
816 | Pieter Cattel, Hos diversehandlaren. | 20 000 SEK |
817 | Kroginteriör. | Återrop |
818 | Flamländsk skola 1500-tal, Scener ur Jesu liv. | 55 000 SEK |
820 | Nattvarden. | Återrop |
821 | Antonio Allegri Correggio Hans art, Madonnan och barnet med Johannes Döparen. | 19 000 SEK |
823 | Jacob Ferdinand Saeys Hans krets, Kyrkointeriör med figurer. | 20 000 SEK |
824 | Paulus Pontius, ”Gustaf Adolf” (1594-1632). | 5 000 SEK |
825 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "Rembrandt in oval border". | 17 000 SEK |
826 | Henri de Toulouse-Lautrec, "Promenoir". | 30 000 SEK |
826A | Stefan Johansson, Läsande kvinna. | 120 000 SEK |
827 | Anna Ostroumova-Lebedeva, Röda tornet, St. Petersburg. | Återrop |
827A | Björn Ahlgrensson, Självporträtt. | 195 000 SEK |
828 | Philip Andreevich Maliavin, Barn. | 15 000 SEK |
830 | Wilhelm von Gegerfelt, Venetiansk kanalbild. | 65 000 SEK |
831 | Carl Oscar Borg, "Blackfoot indianer"(”Blackfoot Scouts”). | 85 000 SEK |
832 | Helmer Osslund, "Solnedgång över havet". | 44 000 SEK |
833 | Gustaf Fjaestad, Snökristaller på spegelblank is. | 620 000 SEK |
834 | Gustaf Fjaestad, Figur i månsken, Örebro. | 150 000 SEK |
835 | Helmer Osslund, ”Kvinna i blåblommig blus”. | 13 000 SEK |
835A | Axel Ender, Rättvikskulla i landskap. | 90 000 SEK |
836 | Josef Sperlich, Kattungar i sommargrönska. | Återrop |
837 | Liss Eriksson, Ungdom. | 65 000 SEK |
838 | Torsten Fridh, Sittande kvinna. | 22 000 SEK |
839 | Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok". | 46 000 SEK |
840 | Axel Petersson Döderhultarn, "Stående dragspelare". | 20 000 SEK |
840A | Banksy, "Girl with Balloon". | 1 700 000 SEK |
841 | Skrivschatull/Suzuribako, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 12 000 SEK |
842 | Inro, femdelad. Japan, Edo perioden. | 13 000 SEK |
843 | Inro, lack. Japan, 1800-tal. | 12 000 SEK |
844 | Inro, fem delade, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 9 000 SEK |
845 | Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal. | 22 000 SEK |
846 | Askar, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 12 000 SEK |
847 | Ask med lock, skål samt handtag, lack. Japan, 1800-tal. | 12 000 SEK |
848 | Tsuba, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signed. | 7 100 SEK |
849 | Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
850 | Vikskärm, sex delar. Japan, Edo. Signerad. | 40 000 SEK |
851 | Kaikemono, akvarell och tusch på siden. Japan, Edo. | 7 000 SEK |
852 | Bihō Takahashi (aktiv ca. 1890-1930), "Bat in Moon"/"Bat against full Moon", färgträsnitt och bläck på papper, ca. 1905. | 22 000 SEK |
853 | Sex kataloger i kassett, Toyei Shuko, "An Illustrated
Catalogue of the Ancient Imperial Treasure Called Shosoin at Nara. | Återrop |
854 | Album med erotiska akvareller, 12 stycken, Sen Qing dynasti. | 16 000 SEK |
855 | Paneler, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 34 000 SEK |
856 | Täcke/draperi, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 34 000 SEK |
857 | Urna, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 115 000 SEK |
858 | Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1700-tal. | 6 000 SEK |
859 | Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
860 | Pall, rödlackerad. Sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
861 | Spegelglasmålningar, ett par. Qingdynastin, 1700-tal. | 75 000 SEK |
862 | Fohundar, ett par, förgylld brons. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 60 000 SEK |
863 | Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 17 000 SEK |
864 | Ytterkrukor, ett par, porslin. Sigillmärke i botten. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 15 000 SEK |
865 | Daoistisk gudom, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
866 | Kanna/kärl, brons. Arkaiserande modell, Qingdynastin (1644-1912). | 90 000 SEK |
867 | Buddha, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |
868 | Buddha, delvis förgylld brons. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |
869 | Buddha, brons. Burma, 1700-tal eller äldre. | Återrop |
870 | Buddha, brons. Burma, kring 1800. | Återrop |
871 | Buddha, brons. Burma, 1800-tal. | 6 000 SEK |
872 | Buddhistiska handställningar, brons. Thailand, 18/1900-tal. | 5 000 SEK |
873 | Bumpas ett par, delvis förgylld brons. Tibetokinesiska, 1800-tal. | Återrop |
874 | Vattendroppare/miniatyrkanna, cloisonné. Qingdynastin, | 7 000 SEK |
875 | Figuriner, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti. | 26 000 SEK |
876 | Bältesspänne, nefrit. Qingdynastin. | Återrop |
877 | Penselställ, porslin. Republik, 1900-tal. | 10 000 SEK |
878 | Ytterfoder med fat, porslin. Kina, sen Republik, 1900-tal. | 20 000 SEK |
879 | Skulptur, altare. Jain, Indien, kopparlegering med silverinläggningar 13/1400-tal eller äldre. | 5 000 SEK |
880 | Miniatyrer, fyra tycken, brons. Indien, 1800-tal eller äldre. | Återrop |
881 | Gudomar, tre stycken, brons. Nepal, 18/1900-tal samt resealtare, Tibet. | Återrop |
882 | Gudomar, tre stycken, brons och kopparlegering. Indien. | Återrop |
883 | Miniatyrer, fem stycken, brons, Indien. | Återrop |
884 | Miniatyrer, åtta stycken, mässing. Indien, 18/1900-tal. | Återrop |
885 | Ganesha, brons. Nepal, 1900-talets början. | Återrop |
886 | Skulpturer, tre stycken, brons, Kina och Tibet, 1700-tal. | Återrop |
887 | Figurin, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
888 | Skulpturer, två stycken, brons. Tibet, 1900-talets början. | Återrop |