Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock. | 42 000 SEK |
2 | Byrå, av Carl Magnus Herlin (verksam 1767-1809), Rokoko. | 30 000 SEK |
3 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 17 000 SEK |
4 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko. | Återrop |
5 | Byrå, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 50 000 SEK |
6 | Byrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
7 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 20 000 SEK |
8 | Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko. | 36 000 SEK |
9 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 30 000 SEK |
10 | Byrå, tillskriven Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko. | 70 000 SEK |
11 | Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 60 000 SEK |
12 | Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk. | 250 000 SEK |
13 | Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk. | 42 000 SEK |
14 | Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 120 000 SEK |
15 | Byrå, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 26 000 SEK |
16 | Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI. | 32 000 SEK |
17 | Byrå, Frankrike 1800-talets andra hälft, Louis XV-stil. | 26 000 SEK |
18 | Sekretär, tillskriven Gustaf Adolf Ditzinger (mästare i Stockholm 1788-1800), Gustaviansk. | 50 000 SEK |
19 | Stenbord, troligen 1700-tal, Barock. | 55 000 SEK |
20 | Bord, 1700-talets första hälft, Barock. | 55 000 SEK |
21 | Skrivbord, norra Europa 1760 tal, Rokoko. | 18 000 SEK |
22 | Spelbord, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 19 000 SEK |
23 | Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iversson, Sengustavianskt. | Återrop |
24 | Bord, så kallat "Table en chiffonnière" tillskrivet Roger Vandercruse- Lacroix (1729-1799), Louis XVI. | 115 000 SEK |
25 | Bord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, Gustavianskt. | 44 000 SEK |
26 | Bord, 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 28 000 SEK |
27 | Bord, tillskrivet Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustavianskt. | 100 000 SEK |
28 | Klaffbord, Stockholmsarbete sent 1700-tal, Sengustavianskt. | 3 000 SEK |
29 | Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt. | 38 000 SEK |
30 | Spelbord, Stockholmsarbete från 1700-talets sista del, Sengustavianskt. | 38 000 SEK |
31 | Skrivbord med uppsats, 1800-tal, Sengustaviansk stil, | 22 000 SEK |
32 | Biblioteksbord, 1800-talets första del, Empire. | 38 000 SEK |
33 | Konsolbord, Stockholmsarbete från 1700-talets andra hälft, Gustavianskt. | 85 000 SEK |
34 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt. | 50 000 SEK |
35 | Konsolbord, 1700-talets senare del, Gustavianskt. | 15 000 SEK |
36 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustavianskt. | 55 000 SEK |
37 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 50 000 SEK |
38 | Konsolbord, av Jonas Frisk (mästare i Stockholm 1805 - 1849), Sengustavianskt. | Återrop |
39 | Soffa, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), Gustaviansk. | 17 000 SEK |
40 | Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 38 000 SEK |
41 | Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 12 000 SEK |
42 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 125 000 SEK |
43 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft, Transition. | 19 000 SEK |
44 | Karmstolar, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), Gustavianska. | 24 000 SEK |
45 | Karmstolar, ett par av Johan Ericsson Öhrmark (mästare 1761-1780 talet), Gustavianska. | 25 000 SEK |
46 | Karmstolar, tre stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1779-1814), Gustavianska. | 26 000 SEK |
47 | Karmstolar, ett par, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1779-1814), Gustavianska. | 26 000 SEK |
48 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska. | Återrop |
49 | Karmstolar ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794), Gustavianska. | 16 000 SEK |
50 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 55 000 SEK |
51 | Karmstolar, ett par, tillskrivna Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska. | 60 000 SEK |
52 | Karmstolar, ett par snarlika, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska. | 26 000 SEK |
53 | Karmstolar, ett par, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), 1800-talets början, Sengustavianska. | 30 000 SEK |
54 | KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko. | 30 000 SEK |
55 | Sulla/Klismos stol, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustaviansk. | 42 000 SEK |
56 | Klismosstol, Köpenhamnsarbete 1800-talets första hälft. | 16 000 SEK |
57 | Stol, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustaviansk. | 6 500 SEK |
58 | Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 14 000 SEK |
59 | Stolar, fem stycken av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816), Gustavianska. | 42 000 SEK |
60 | Stolar, åtta stycken, Gotland ca år 1800, Sengustavianska. | 30 000 SEK |
61 | Stolar, fyra stycken, av Erik Holm (mästare 1779-1814), Gustavianska. | 17 000 SEK |
62 | Stolar, fyra stycken, modellen tillskriven Carl Fredrik Sundvall (1754 - 1831), Empire. | Återrop |
63 | Stolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft, Transition (rokoko-gustavianska). | 11 000 SEK |
64 | Taburetter, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska. | 12 000 SEK |
65 | Taburetter, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska. | 15 000 SEK |
66 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten från 1700-talets senare del, Gustavianska. | 10 000 SEK |
67 | Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 12 000 SEK |
68 | Taburetter, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 15 000 SEK |
69 | Taburetter, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 32 000 SEK |
70 | Taburetter, ett par, av Jacob Malmsten (mästare 1780-1788), Gustavianska. | 15 000 SEK |
71 | Fotpallar, tre stycken, 1700-talets slut, Gustavianska. | 9 500 SEK |
72 | Taburett, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1819), Gustaviansk. | 9 500 SEK |
73 | Bankett, Lindomearbete, tidigt 1800-tal, Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
74 | Spegel, Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), Senbarock. | 120 000 SEK |
75 | Spegel, 1700-talets första hälft, Barock. | 42 000 SEK |
76 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 19 000 SEK |
77 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 8 000 SEK |
78 | Spegel, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 36 000 SEK |
79 | Spegel, av Anders Carlsson i Norrköping, (mästare 1772-1801), Rokoko. | 32 000 SEK |
80 | Spegel, Stockholmsarbete från 1770-talet, Gustaviansk. | Återrop |
81 | Spegel, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition. | 34 000 SEK |
82 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko. | 17 000 SEK |
83 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799) och Anders Öberg (1781-1791), Gustaviansk. | 16 000 SEK |
84 | Spegel, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 55 000 SEK |
85 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Sengustaviansk. | Återrop |
86 | Spegel, av Nils Meunier 1784 (mästare i Stockholm 1754-97), Gustaviansk. | 26 000 SEK |
87 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | Återrop |
88 | Spegel, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustaviansk. | 30 000 SEK |
89 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | 9 500 SEK |
90 | Spegellampetter, ett par för två ljus, Danmark 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 42 000 SEK |
91 | Spegellampetter, ett par, för två ljus, ca år 1800, Gustavianska. | 75 000 SEK |
92 | Spegellampetter, ett par, för ett ljus, 1700-talets slut, Gustavianska. | 32 000 SEK |
93 | Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
94 | Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 60 000 SEK |
95 | Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
96 | Ljuskrona, för nio ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 30 000 SEK |
97 | Ljuskrona, för tolv ljus, 1800 talets början, Sengustaviansk. | 55 000 SEK |
98 | Ljuskrona, för nio ljus, Sverige 1800-talets första hälft, Senempire. | 20 000 SEK |
99 | Ljuskrona, för sex ljus, troligen 1700-talets första del, i Jean Berains stil, Senbarock. | 55 000 SEK |
100 | Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk. | 22 000 SEK |